Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Koklear Implant

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda Koklear Implant

Koklear İmplant Nedir?


Koklear implant iç kulak, yani kokleada yaşanan problemlerin giderilmesine yardımcı olan bir cihazın ameliyatla yerleştirilmesidir. Koklea, kulakta sinirlerin bulunduğu alanda yer alan salyangoz biçimli kıvrımlı bir tüptür. Ses titreşimlerinden elektrik sinyallerini alarak işitme sinirine iletir. İşitme siniri bu sinyalleri beyne gönderdiğinde işitme gerçekleşir.

Kokleanın önemli kısımları düzgün çalışmıyorsa ve işitme siniri uyarılamıyorsa elektrik sinyalleri beyine iletilemez. Bu nedenle işitme gerçekleşmez. Koklear implant, kokleanın hasarlı bölgesinin atlanarak elektrik sinyallerinin işitme sinirine iletilmesini sağlar.

Normal İşitme Nasıl Gerçekleşir?

Kulak üç bölümden oluşur. Normal işitme sürecinde ses bu üç aşamadan geçerek beyne ulaşır. Kişi bir ses duyduğunda dış kulak ses titreşimini yakalar, kulak kanalı boyunca orta kulağa iletir. Orta kulak, kulak zarından ve üç zayıf kemikten oluşur. Ses titreşimi üç ince kemikte titreşim oluşturarak kokleadaki sıvıyı hareket ettirir. Sıvının hareketi, kokleanın içinde yer alan binlerce işitme alıcısı olan işitme kıllarını uyarır. İşitme kılları ileri geri eğilir ve elektrik sinyallerini işitme sinirine iletir. İşitme siniri de sinyalleri yorumlanmaları için beyine iletir.

Yaşlanma, kalıtım, hastalıklar, enfeksiyon veya şiddetli sese maruz kalma durumlarında işitme kılları hasar görür. İşitme kılları çalışmazsa işitme siniri uyarılamaz ve bu nedenle sinyaller beyine gönderilemez. Sonuç olarak işitme de gerçekleşmez.

İşitme kaybı hasar gören işitme kılı sayısına bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli olabilir. İşitme cihazları hafif veya orta düzeyde işitme kaybında ses düzeyini yükselterek yardımcı olmaktadır. Şiddetli işitme kaybında yüksek sesler bile duyulamamaktadır. Bu durumlarda işitme cihazı yardımcı olmadığından koklear implant önerilmektedir.

Koklear İmplant Nasıl Çalışır?

Koklear implant, elektrik sinyalleriyle iç kulak bölgesini yapay olarak uyarır, bu sinyalleri işitme sinirine iletir ve kişinin duymasını sağlar. Koklear implant ile duyulan ses, normal sağlıklı kişinin duyduğu sesten farklı olsa da, koklear implant sayesinde önceden duyulamayan sesler duyulabilir.

Koklear implant, kafatası içine yerleştirilen implant paketi ve vücudun dışına takılan ses ve konuşma işleme aygıtından oluşur. Sesin alınması, işitme sinirine iletilmesi ve beyine gönderilmesi için koklear implantın birçok bileşeni birlikte çalışır.

İmplant paketi şunlardan oluşur:

 • Elektrik titreşimlerinin kulağa akışını kontrol eden tüm elektrik devrelerini içeren alıcı-uyarıcı
 • Dışarıdaki ses ve konuşma ileme cihazından gelen sinyalleri alan bir anten
 • Dışarıdaki ses ve konuşma işleme cihazını sabitleyen bir mıknatıs
 • Kokleaya yerleştirilen elektrodları içeren bir kablo.
Kafatası dışındaki ses ve konuşma işleme cihazı ise sesi dijital bilgiye dönüştürerek elektrik sinyalleri biçiminde implant paketine gönderen bir minibilgisayardır. Ses ve konuşma işleme cihazı dışarıdan bakıldığında işitme cihazına benzer.

İşitme ve konuşma işleme cihazı şunlardan oluşur:

 • İşitme ve konuşma işleme aygıtı
 • Mikrofon
 • Sinyalleri implant paketine ileten iletici,
Koklear implantın çalışma prensibini bilmek çocuğunuzun bu yeni biyonik kulağı daha çabuk anlamasına ve kabullenmesine yardımcı olacaktır:

 • Mikrofon sesi alır
 • Konuşma ve ses işleme cihazına sesi iletir
 • Ses ve konuşma işleme cihazı sesi analiz eder ve bunu elektrik sinyallerine dönüştürür.
 • İletici yardımıyla sinyal implant paketine iletilir
 • İmplant paketi elektrotlara ne kadar elektrik akımı gönderileceğini belirler ve sinyali gönderir.
 • Koklea’daki sinir uçları uyarılır ve mesaj işitme siniri yoluyla beyine gönderilir.
 • Beyin sesi yorumlar ve kişi duyar.
 

Benzer İçerikler

shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst