Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Öksürük

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda Öksürük

Öksürük çocukluk hastalıklarının en yaygın semptomlarından biridir. Öksürük ilk bakışta ürkütücü görünse de genellikle ciddi bir durum belirtisi değildir. Gerçekte öksürük boğaz ve göğüsteki havayolunu korumaya yarayan sağlıklı ve önemli bir reflekstir.

Ancak bazen öksürük doktora gitmeyi gerektirebilir. Farklı öksürük tipleri hakkında bilgi sahibi olmanız öksürük döneminde yapılması gerekenlerle ilgili bilgilenmenizi sağlar.

“Kabuklu” Öksürük

Kabuklu öksürüğün sebebi havayolunun üst kısmındaki bir şişliktir. Çoğu zaman kabuklu öksürük gırtlak (ses kutusu) ve trakeadaki (soluk borusu) bir şişlik olan kruptan gelmektedir.

Krup genellikle bir virüs nedeniyle oluşur. Ancak alerjiler ve gece ateşi de buna sebep olabilir. Küçük çocuklarda hava yolu daha dar olduğundan şişme durumunda nefes alma zorlaşır. 3 yaşından küçük çocuklar bu nedenle krup riski taşırlar.

Kruptan kaynaklanan öksürük gece yarısı aniden başlayabilir. Bu öksürükte gürültülü bir şekilde hırıltı duyulur ve nefes almak zorlaşabilir.

Boğmaca Öksürüğü

Boğmaca öksürüğü pertusis’in diğer adıdır. Pertisus hastalığı, Bordetella Pertussis bakterisinin neden olduğu bir havayolu enfeksiyonudur. Pertusis hastalığı görülen çocuklarda arada nefes almaksızın ard arda öksürük görülür. Öksürüğün sonunda boğulmaya benzeyen bir ses ile birlikte derin bir nefes alınır. Pertusisin diğer belirtileri burnun kızarması, hapşırık ve ateşin biraz yükselmesidir.

Pertusis herhangi bir yaşta ortaya çıkabilse de pertusis aşısı olmayan 1 yaş altı çocuklarda daha şiddetli görülür. Pertusis bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle çocuklar 2., 4., 6., 15. aylarda ve 4-6 yaş arasında aşı olmalıdır. Bu aşı DTB (difteri, tetanoz, boğmaca aşısı) aşısının bir parçasını oluşturur. Pertusis bağışıklığı zamanla azaldığından yetişkinlerin de boğmaca aşısı olması gerekmektedir.

Hırıltılı Öksürük

Çocuğunuzda nefes alırken hırıltı duyuluyorsa bunun anlamı akciğerlerdeki alt hava yollarının şişmesidir. Bunun nedeni astım veya bronşit olabilir. Öksürük sırasında duyulan hırıltı nefes borusuna kaçmış yabancı bir nesnenin de habercisi olabilir.

Gece Öksürüğü

Öksürük çoğunlukla gece kötüleşir. Çocuğunuz soğuk algınlığı geçirirken burun ve sinüslerden gelen akıntı boğaza doğru ilerleyerek uyku sırasında öksürüğü tetikler. Astım hastalığında da havayolları geceleri daha hassas ve rahatsız edici olduğundan gece öksürüğü gelişebilir.

Gündüz Öksürüğü

Soğuk hava gün içerisinde öksürüğü ağırlaştırabilir. Aynı zamanda evinizde oda kokuları, evcil hayvanlar veya sigara dumanı da öksürüğü kötüleştirebilir.

Ateşli Öksürük

Hafif ateş, öksürük ve kızarmış bir burun bir araya geldiğinde nezle belirtisidir. Ancak 39 derece ve üstü ateş zatürreye bağlı olabilir. Bu durumda acilen doktora gidilmelidir.

Kusmalı Öksürük

Öksürük bazı durumlarda öğürme refleksini tetikleyerek istifraya sebep olabilir. Ayrıca grip veya astımla birlikte görülen çocuklarda, mideye çok fazla mukus gitmesi kusmaya neden olur. Kusma sürekli devam etmediği sürece endişe verici bir durum değildir.

Sürekli Öksürük

Grip gibi hastalıklarda öksürük haftalarca sürebilir. Astım, alerjiler veya kronik sinüs enfeksiyonu da öksürüğün uzun sürmesine neden olabilir. 3 haftadan daha fazla süren öksürük durumunda mutlaka hekime danışılmalıdır.

Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Öksürük çoğu zaman ciddi bir durum göstergesi değildir ancak aşağıdaki durumlarda doktora gidilmelidir:

  • Nefes almakta zorluk
  • Normalden daha hızlı nefes alma
  • Dudaklarda, yüzde veya dilde renk değişimi
  • Yüksek ateş
  • 3 aydan küçük çocuklarda az da olsa ateşin yükselmesi
  • Öksürük sonrasında alınan nefeste hırıltı
  • Öksürükle kan gelmesi
  • Halsizlik, kuru ve yapışkan ağız, gözlerde çökme, ağlama sırasında gözyaşı gelmemesi, normalden daha az idrara çıkılması
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst