Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Roseola Hastalığı ve Herpes Virüsü 6. Hastalık

Özellikle küçük çocukların hastalıkları arasında 6. tipli Herpes Virüsü nedeniyle vücudun her yerinde döküntüler olması şeklinde olan altıncı hastalık vardır.


Altıncı hastalık bu döküntülü hastalıklardan sonra gelen altıncı döküntülü bulaşıcı hastalıktır:


1. kızıl


2. kızamık


3. kızamıkçık


4. dördüncü veya scarlattinetta hastalığı, kızılın hafif bir formu


5. Beşinci hastalık veya bulaşıcı megaloeritema.


Altıncı Hastalık, mukus veya tükürük ya da öksürme, hapşırma ya da sadece konuşarak yayılan solunum damlacıkları ile doğrudan temas yoluyla üst solunum yolu ile bulaşıyor.


Yıl boyunca mevcut olan bu altıncı hastalık genellikle ilk semptomlarının olması ile 10 - 15 gün sürüyor ve 6 ay ile 2 yaş arası çocukları daha çok etkiler.


Roseolanın ilk belirtisi 39° ve 41° derece arasında bir yüksek ateş durumudur, daha sonradan genel bir halsizlik, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve boğazda kızarıklık oluyor.


Yaklaşık 5 gün sonra yüksek ateş bitiyor ve altıncı hastalığa has pembe renkli ilk olarak gövde ve boyunda görünen bir döküntü oluyor. Daha sonra bu döküntüler yüze ve diğer kısımlara geçiyor ama 24 – 48 saat içinde tamamen geçiyor.


Bir hastalık olarak, roseola tehlikeli değil, deri bulgularının ortaya çıkması ile bulaşıcı olmaktan çıkar ve döküntüler genellikle kaşıntı neden olur ama daha yatkın çocuklarda, yüksek ateş nöbete yol açabilir.


Altıncı hastalık için takip olunacak tedaviye gelince ise, genellikle ateş düşürücü uygulanır ve düzgün nemlendirme kullanılıyor. Bu hastalığı önlemek için herhangi bir aşı mevcut değildir ama doktorunuzu dinlemenizde yarar vardır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst