Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda Tırnak Yemenin Nedenleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda Tırnak Yemenin Nedenleri

Çocuklarda tırnak yeme davranışı sık sık görülmektedir. Genellikle ebeveynler bu hareket karşısında telaşlanırlar ve yanlış hareket ederek çocuklarına karşı yanlış tepki verirler. Ancak bu şekilde bir telaşlanma yeterli bilgi sahibi olunarak engellenebilir. Özellikle ebeveynler tırnak yeme konusunda bilinçlenerek çocuklarına da doğru bir şekilde bilgi vermeli ve onları doğru bir şekilde yönlendirmelidirler.
Tırnak Yemenin Nedenleri Nelerdir ? Ne Kadar Sıklıkla Görülür ?
Çocuklarda çok erken yaşlardan itibaren tırnak yeme davranışı gözlemlenilmektedir. Genel olarak 2 ve3 yaşlarındaki çocuklarda görülebildiği gibi okul çağına gelmiş olan çocuklarda da bu davranış sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre 7 ve 10 yaş arasındaki çocukların % 30 u, ergenlik dönemindeki çocukların ise % 45 i tırnak yeme davranışı göstermektedirler. Tırnak yeme alışkanlığındaki bu oran çocuğun yaşı ilerledikçe daha da düşmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklarda görülen bir durum değildir. Yetişkinlerde de tırnak yeme davranışı ile karşılaşılabilmektedir. Bir diğer araştırmaya göre ise kız çocuklarında tırnak yeme davranışının erkek çocuklara göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bu duruma kız çocukların toplum içinde sahip oldukları toplumsal rollerin etkili olduğu düşünülmektedir. Özellikle okul çağındaki kız çocuklarında estetik kaygıların da ortaya çıkması ile birlikte tırnak yeme alışkanlığının yavaş yavaş azaldığı gözlemlenmiştir.
Çocuklar Neden Tırnak Yer?
Tırnak yeme alışkanlığına neyin sebep olduğun anlayarak bu soruna daha doğru adımlarla çözüm üretebiliriz. Tırnak yeme alışkanlığı özellikle okul öncesi dönemlerdeki çocukların birbirlerine özenerek birbirini taklit ettikleri bir davranış olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra çocukların daha çok gergin, sıkıntılı ya da stresli oldukları zamanlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kaygı durumu çocukları olumsuz etkiler ve çocuklarda tırnak yeme davranışına sebep olur. Ayrıca, derslerdeki başarısızlık, çocuğun arkadaşları ya da öğretmeni ile yaşadığı sıkıntılar, yaşadığı travmatik bir olay, anne ve babası arasında meydana gelen bir tartışma ya da ev içinde görülen şiddet, sınavlar, korkular da çocukta tırnak yeme davranışının meydana gelmesinde büyük etkiye sahiptirler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst