Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocuklarda verem aşısı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çocuklarda verem aşısı

Verem; soluduğumuz hava ile akciğerlere ulaşan mikrobunun neden olduğu, asıl olarak akciğerlere yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla bütün vücuda yayılabilen bulaşıcı, mikrobik ve süreğen bir hastalıktır. Dünyada toplumun üçte birinin vücudunda verem mikrobu bulunmaktadır. Her yıl dünyada yaklaşık 2 milyon insan verem yüzünden canından olmaktadır. Özellikle dünyada çocuk ölüm sebepleri arasındaki en çok 10 sebeplerden bir tanesidir. Her gün 500 çocuk verem yüzünden canından olmaktadır. Sıklıkla çocuklarda ateşlenme akciğer veremi görülür. Bundan dolayı çocukları veremden korumak için verem aşısı yapılmalıdır. Verem aşısı çocuklarda 2 aylıkken yapılması gerekir.

Çocuklarda verem aşının koruyuculuğu %50 gibi düşük olmasının yanı sıra yaygın verem yada veremin beyin zarı iltihabına karşı %80 koruyucudur. Bundan dolayı yine de ülkemiz gibi veremin fazla yaşandığı ülkelerde 2-3 aylıkken çocuklarda uygulanması gerekir. Tekrar uygulanması gerekli değildir. Ülkemiz 1921’den bu yana ilk aşı olarak çok geniş tecrübeler elde etmiştir. Çocuklarda aşı uygulaması yapıldıktan sonra ilk 3 gün aşı yapılan bölgeye su temasında bulunmaması gerekir. Aşı yapılan bölgede ilk başta beyaz mercimeğe benzeyen küçük bir kabarıklık meydana gelir. Tabi bu önce küçük bir sivilce halini alır, içi su toplar, yumuşar ve içinden iltihaplı bir sıvı akar. Daha sonra da aşı yapılan bu bölge kabuklanır ve en sonunda da küçük beyaz yara leke gibi bir iz kalır. Bu durumların tümü normal beklenen reaksiyonlardır, endişe edecek hiçbir durum yok anlayacağınız. Çok nadir çocuklarda koltuk altı bölgesinde lenf bezlerinin şişmesine sebep olabilir ki bu durum anne adaylarının endişelenmesini gerektirmez ayrıca da genellikle bu durum tedavisiz iyileşir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst