Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çocukların Gelişim Çağı ve Gelişim Çağında Ailelere Öneriler

Veysel 

Üye
T.C Onaylı
Katılım
29 Ara 2020
Mesajlar
10
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Bir insan yaşamının en önemli evresi çocukluk çağlarıdır. O yüzden bir anne ve baba çocuk gelişimini en ince ayrıntısına kadar bilmesi gerekir. Çocuklarda gelişim çağı; bebeklik dönemi, okulöncesi dönemi, son çocukluk dönemi ve ergenlik dönemi olmak üzere 4 ana başlık üzerinde incelenir.


Bebeklik dönemi 0 ile 2 yaşları arasındadır.


Çocuğumuzun eğitimi açısından en önemli dönem bu dönem diyebiliriz. Motor gelişim, algısal gelişim, sosyal ve duygusal gelişim, bebeğin anne ve babasına olan bağların gelişimi, bilişsel(zekâ) gelişimi, dil gelişimi bunların hepsi bu 2 senelik süre zarfı içinde olur. Bu yüzdendir ki anne ve babaların çocuklarının 2 yaşına kadar yetişmelerinde ayrı bir özen göstermeleri gerekmektedir.


Okul Öncesi dönem:


Okul öncesi dönem ise 3 ile 6 yaşları arasındaki dönemdir. Bu yaştaki çocuğun en çok severek yaptığı şey oyun oynamaktır. Oyuncaklara olan ilgisi en fazla bu dönemdedir. Bu ilgiyi siz çocuğunuza faydalı şekilde aldığınız faydalı oyuncaklarla gösterebilirsiniz. Mesela oyuncak silah yerine bir Lego takımı sizin çocuğunuzun zekâ gelişimini ve hayal gücüne oldukça arttırabilir. Ayrıca bu dönemde çocuğun açlık ve iştah ihtiyacı en doğru şekilde sağlanmalıdır. Çocukta fazla öfke fazla heyecan gibi duygular yaratmak iştahını olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu yüzden buna göre davranılmalıdır. Ülkemizde zorla yemek yedirmek anne ve babada alışkanlık haline gelmiş durumdadır. Ancak bu tutum çocuğunuzun sağlığını olumsuz yönde çok fazla etkileyebilir. Zorla yemek yedirmemeye dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu dönemde çocuklar belli bir uyku düzenine girmelidirler. Ayrıca bu dönemde tuvalet alışkanlığını çocuğumuza kızmadan, bağırıp çağırmadan öğretmemiz gerekir.


Son çocukluk dönemi 6 ile 12 yaşları arasındadır.


Bu dönemde çocuğumuz ölüm gibi konuları geçici olarak düşünmeye başlar. Daha iler ki dönemlerde daha çok kafaya takıp daha ayrıntılı düşünme çabasına girebilirler. Psikolojik etkileri olabilir bu yüzden anne ve babaların dikkatli olmaları gerekir. Ayrıca bu dönem çocuğumuzun sosyalleşmesinde önemli bir rol oynar.


Ergenlik Dönemi:


Çocuklarımızdaki son dönem ergenlik dönemidir. Diğer adıyla buluğ çağı da diyebiliriz. Bu dönem kız ve erkek çocuklarda farklı yaşlarda olabilir. Ancak en geç her iki cinsiyette de 20 yaşına kadar sürer. Bu dönem çocuklarda cinsel yaşam merakını iyice arttırır. Çocuklarımızda fiziki değişimler ve belli bölgelerde kıllanmalar ve sivilceler olur. Ruhsal açıdan en zor geçilen dönemdir. Bu yüzden anne ve babaların bu dönemde çocuklarına olan tavırları çok önemlidir. Her şeyi yanlış algılayabilirler. Çünkü bu dönem onların asilik dönemleridir. Ergenlik dönemini ruhsal ve fiziki açıdan en iyi şekilde atlatabilmek çok önemlidir.


Çocukların gelişimi görüldüğü üzere öyle basit bir şey değildir. Ülkemizde nitelikli kaliteli insanlar görmek istiyorsak çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz. Bu dönemlerini bilirkişilerden yardım alarak en iyi şekilde atlatmalıyız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst