Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Çölyak Hastaları Ne Yememeli?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Çölyak Hastalığı


Günümüzde çok görülen “besin tolere edememe hastalığı” olarak bilinen ve sıklığı günden güne artan; bireyin bağışıklık sisteminin buğday, arpa, yulaf gibi “Gluten” içeren besinler tarafından vücutta tepki vererek ince bağırsaklarda iltihaba yol açan bir hastalıktır.


Çölyak Hastalığının Vücutta Oluşturduğu Hasarlar


Çölyak hastalığı genellikle doğuştan ortaya çıkmakla birlikte bebeklerin ek besine başladıkları ilk 1 yıldan sonra belirtileri ortaya çıkar. Bebeklerin iyi sağlık halleri için ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmeleri aynı zamanda çölyak hastalığına karşı da koruyucudur. Hastalar “gluten” içeren besinleri yediklerinde ince bağırsaklarında besinlerin emilimini sağlayan yapılar zarar görür. Bunun nedeni glutene karşı olan vücuttaki anormal reaksiyondur. Glutenden zarar gören bağırsak mukozası; vücudun gereksinimi olan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, su ve mineral tuzları emilimini de gerçekleştiremez. Eğer bu durum uzun süre devam ederse yani kronikleşirse hasta kişinin yaşamı tehlikeye girer.


Çölyak Hastalığı Belirtileri


Çölyak hastalarında fiziki görünümde; büyüme ve gelişme geriliği, kilo kaybı, gecikmiş erginlik, cilt renginde solukluk ve morluklar, saç dökülmesi, diş gelişiminde bozuklukları, tırnak deformasyonları, ağızda geçmeyen yaralar ve aftlar görülür.


Çölyak hastalarında özellikle iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, karında şişkinlik, ishal ya da cıvık dışkılama ve nadiren de kabızlık görülür. Ayrıca bağırsaklarda emilim bozulduğu için kansızlık, demir, folik asit, B12, E ve K vitamini eksiklikleri görülür.


Çölyak hastalığı kişinin hayatı boyunca devam eden bir sindirim sistemi ile ilgili bir hastalık olduğundan dolayı; bireylerin fiziksel sağlığındaki bozulmalara ek olarak psikolojik ve davranışsal bozukluklar da yüksek oranda hastalık sürecine eşlik etmektedir. Bunlar; depresyon, huzursuzluk, dikkat eksikliği, öğrenme güçlükleri, durgunluk ya da sinirlilik, duygusal dalgalanmalardır.


Çölyak Hastalarında Tedavi


Çölyak hastalarında hastalık semptomlarının geçmesinin tek etkin tedavi yöntemi glutensiz diyet uygulanmasıdır. Bu hastalar tüm buğday türevi olan yiyecekleri diyet listelerinden çıkarmalıdır ve bu diyete ömür boyu devam etmelidirler. Az miktar gluten bile çölyak hastalarının durumunu kötüleştireceği için marketlerden alınan gıdaların içeriği çok iyi incelenmeli ve yiyecekler ona göre seçilmelidir.


Çölyak Hastaları Ne Yememeli?


Çölyak hastaları tahıllar grubundan; buğday, arpa, çavdar, yulaf ve bu besinlerden yapılmış un, bulgur, makarna, erişte, şehriye çorbası, kuskus, ekmek, kek, börek, pasta, çörek, kraker, bisküvi, simit, irmik, dondurma külahı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır.


Çölyak hastaları et, balık ve yumurta grubundan; ekmek eklenmiş köfte, bulgurlu ve kıymalı yemekler, unla kızartılmış balık ve sosisten yememelidir.


Çölyak hastaları süt ürünleri grubundan; bulgurun eklendiği yoğurtlu ve sütlü çorbalar, buğday unu eklenmiş sütlü tatlılar ve tahıl içeren yoğurtlardan uzak durmalıdır.


Ayrıca çölyak hastaları marketlerde hazır olarak satılan çeşni veren yiyecekler, hazır salça, ketçap, un içeren soslar, çok fazla hazır yağ içeren besinleri tüketmemelidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst