Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

COVID-19 izolasyonundan kurtulmak için teletıp nasıl kullanılır?

Teletıp sadece COVID-19 salgını nedeniyle milyonlarca insana maruz kalmadan tıbbi erişim sağlayamaz, aynı zamanda önümüzdeki zamanlarda tıbbın geleceği de olabilir. Herkesin gerekli bulabileceği kilitleme aşamasından sonra bile, yaşlılara, farklı şekilde engellenmiş, uzaktan konumlandırılmış veya uzun vadede sınırlı hareket kabiliyeti olan diğer hastalara ucuz, 24 saat tıbbi bakım sağlayabilir ve ayrıca desteklenir sigorta kapsamına göre


COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için dünyanın dört bir yanındaki insanlara milyarlarca kez uygulanan beklenmedik kilitlenme, tıbbi bakım erişiminde bir kriz yarattı. Milyonlarca insan rutin tıbbi bakım ihtiyaçları ile uğraşıyor ve kendilerini son derece bulaşıcı virüse maruz bırakma korkusuyla hastane ziyaretlerini erteliyor.


Kilitlenmeye rağmen birbirimizden tamamen kesilmememiz umut meselesi. Fiziksel mesafeye rağmen insanlar farklı etkileşimli platformlar ve ses ve video teknolojisi ile birbirleriyle temas halindedir.


Bugün parmaklarımızın ucunda tüm sanal evrene erişebiliyoruz. Evlerimizden çalışabilir, yemeğimizi sipariş edebilir, ihtiyacımız olan haberleri bulabilir, aradığımız eğlenceye erişebilir ve çok daha fazlasını yapabiliriz. Kilitleme ile uzak kalabilmemize ve verimli çalışabilmemizin yollarını açıkça keşfettik. Video arayüzlerimizde dua ediyor, oynuyor ve yas tutuyoruz. Bize sunulan zor zamanların ötesine geçmek için bu dünya ile etkileşimlerimizi yeniden birleştiriyoruz.


Uzakta kalmak ve ne kadar kesilmediğimizi hissedebildiğimizde, tıbbi bakımın telekomünikasyon ağları üzerinden de sağlanabileceği size çarpmadı mı?


Evet, olabilir. Birçok tıbbi tesis ve klinik bugün çeşitli ölçeklerde teletıp veya sanal bakım seçenekleri sunmaktadır ve steril, temassız sanal ortamlar aracılığıyla doktorları hastalara bağlamaktadır.


Teletıp nedir?


Teletıp, sanal tıbbi, sağlık ve eğitim hizmetlerini uzaktan sunmak için kullanılan geniş bir modern teknoloji ve taktik yelpazesini ifade eder ve senkron ve asenkron video, ses ve mobil iletişim teknolojisi gibi çeşitli arayüzlerin yardımıyla çalışır.


Medicare & Medicaid Hizmet Merkezleri (CMS) ve Sivil Haklar Ofisi (OCR), HIPAA uyumluluğu ile ilgili rehberliğinde, tıp pratisyenlerinin 'iyi niyetle' kullanılan halka açık olmayan video arabirimlerini kullanabileceğini söyledi. hastalarıyla bağlantı kurmak ve HIPAA düzenlemeleri tarafından belirlenen gizlilik protokollerinin geçici olarak kolaylaştırılacağını söyledi.


O nasıl çalışır?


Teletıp, bir doktorla sanal bir düzlemde buluşma sürecini tamamlar. Hastaların randevularını kaydetmeleri için ön büro veya fiziksel altyapı olmayacaktır. Bunun yerine, randevularını çevrimiçi olarak kaydedecek ve bir video veya sesli arama için e-posta veya SMS bağlantısı alacaklar. Hastaların doktorlarıyla buluşmasının üç yolu vardır-


Senkron veya canlı video: Senkronize modda, Apple FaceTime, Facebook Messenger görüntülü sohbet, Google Hangouts video veya Skype gibi yaygın, popüler görsel-işitsel telekomünikasyon teknolojilerini kullanarak hasta ve doktor arasında canlı, iki yönlü etkileşim olacaktır.


Eşzamansız veya depolama ve ileri: Eşzamansız modda, hastalar ve doktorlar gerçek zamanlı olarak birbirleriyle tanışmazlar, bunun yerine radyografi, fotoğraf, video, dijital izlenim ve fotomikrograf gibi kaydedilmiş sağlık bilgilerini güvenli elektronik iletişim sistemleri aracılığıyla değiştirirler.


Uzaktan hasta izleme (RPM): RPM'de kişisel sağlık ve tıbbi veriler, bir kişiden elektronik iletişim teknolojileri aracılığıyla tek bir yerden toplanır ve erişim sağlamak için farklı bir konumda bir sağlayıcıya (bazen bir veri işleme servisi aracılığıyla) iletilir. sanal bir bakıcı.


Bunun dışında halk, tıbbi bakıma erişmek için cep telefonu şebekelerinden de yararlanabilir.


Bu yöntemlerden herhangi biri aracılığıyla hasta bilgisi alan doktorlar, bunu hastanın durumunu değerlendirmek ve çevrimiçi bir triyaj yapmak için kullanır. Hastanın durumuna bağlı olarak, ilaçlar için bir e-reçete önerebilir veya hastayı yüz yüze bakım için yaklaşabilecekleri açık bir tıbbi tesise yönlendirebilirler.


Çoğu teletıp portalları ve yazılımı, süreci gerçekten kesintisiz ve dijital hale getirmek için dahili ödeme modlarına sahiptir.


Tıbbi gizlilik ve teletıp


ABD'de tıbbi bakım, hasta mahremiyetini koruyan katı HIPAA düzenlemelerine tabidir. Teletıp, bu protokollerin bakımında bazı zorluklar ortaya koymaktadır. Sanal istişarelerde kullanılan çeşitli teknolojiler HIPAA uyumlu değildir.


Bunun üstesinden gelmek için, yetkililer düzenlemelerde geçici olarak izin vermeyi onaylamış ve daha kişiselleştirilmiş iletişim teknolojilerinin kullanılmasına izin vermiştir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst