Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Covid-19 ve Sürü Bağışıklığı

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sürü bağışıklığı nedir ve Covid-19 için uygulanabilir midir ?


Öncelikle sürü bağışıklığı iki şekilde gerçekleşebiliyor. Birincisi nüfusun büyük çoğunluğu hastalık ile enfekte oluyor ve iyileşiyor. Bu sayede virüse karşı direnç yani bağışıklık kazanılıyor. Sürü bağışıklığında nüfusun yüzde kaçının bağışıklık kazanması gerektiği virüsten virüse değişiyor.


Ancak Covid-19 için toplumun %80-95’inin bağışıklık kazanması gerektiği belirtiliyor. Bu yüzdeye ulaştığımızda virüsün yayılması çok yavaşlıyor ve hatta duruyor. İkinci tercih edilen yol ise yine toplumun %80-95’inin virüse karşı geliştirilen bir aşı ile aşılanmasıdır. Bu sayede toplumun çoğunluğu hastalığı geçirmek zorunda kalmadan veya ölü sayısı artmadan sürü bağışıkığı kazanılıyor. Öyleyse sürü bağışıklığı niçin Covid-19 için mantıklı bir yol olarak düşünülmüyor.


Birincisi, henüz bir aşımız yok yani sürü bağışıklığı kazanılsın diye aldığımız önlemlerin kadırılması ve herkesin hasta olma yoluna gidilmesi sağlık sisemlerinin ve ekonominin sarsılmasına ve ölümlerde ciddi bir artışa sebep olacaktır. Şu an Covid-19’u tamamen iyileştirebilen ve herkesin kabul ettiği kesin bir tedavi de bulunamamışken hastaneler ve sağlık sistemleri yine çok ciddi bir yükün altına girecektir.


Uzmanlar bu virüsü henüz çok iyi tanımadığımızı ve böyle bir stratejinin nasıl sonuçlar verebileceğini bilmediğimizi söylüyor. Bu sebeple evde kalmaya çalışıyor, sosyal izolasyon ve sosyal mesafe kurallarına uymaya gayret ediyoruz.


Örneğin, İngiltere sürü bağışıklığını denemeye kalkıştı ve çok tepki aldı. Evde kalma ve sosyal izolasyon kurallarını dünyanın pek çok ülkesinden sonra yürürlüğe koydu. Bazı araştırma raporları, İngiltere’de ölü sayısının 41 bin olduğu yani söylenen rakamın yaklaşık 2 katı olduğunu bildiriyor.


Hastane dışı ölümlerdeki artışın sürü bağışıklığı kararına ve geç alınan önlemlere bağlıyorlar. Bugünlerde Hindistan sürü bağışıklığı yolunu seçmek üzere bunun sebebi Hindistan’ın yeterli test, tedavi imkanlarının olmaması ve kalabalık yaşam biçimi olduğu için sosyal mesafenin imkansızlığıdır.


Bizlerin aldıkları önlemleri almakta zorlanıyorlar. Yüksek genç nüfusunun stratejiyi kaldıracağını ve Kasım ayına kadar ülkenin %60’ının bağışıklık kazanacağını düşünüyor. 60 yaşın üstü ve risk grubundakiler sürü bağışıklığı kazanılana kadar evde kalmaya devam edecekler.


Ancak bu seçilen sistem çok fazla insanın hastalanmasına ve hastaneye başvurmasına neden olacak. Bu hastalara bakabilmek ve ölü sayısında ciddi bir artışa sebep olmamak için yoğun bakım ve izolasyon kapasitesini arttırması gerekiyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst