Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

cPanel Nedir? Neden cPanel Kullanılmalı?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Olaya biraz temelden girelim isterseniz. Konuya uzak olan kişiler için daha iyi olacaktır. Bir site kuracağınız için öncelikle alan adı satın alırsınız. Mesela bizim sitemiz ruzgar.com alan adı ile hizmet vermekte. Sadece .com değil .net .org başta olmak üzere sayısız birçok uzantı bulunuyor. Tabi seçeceğiniz adın daha önce alınmamış olması gerek. Alan adını aldınız diye bu adı yazdığınız bir sitenin karşımıza çıkması gerek. İşte bunu sağlayan ise hostingdir. Barındırma hizmeti olarak sunulan hostingler temelde sunucu üzerinden hizmet verir.

Siz kendi alan adınıza ait olan hostinginizi yönetmek için cPanel’e ihtiyaç duyarsınız. Peki bu Cpanel de neler yapılır? Hosting haricinde hostingin üstü reseller, server gibi yönetimlerde de cPanel kullanılmakta. Siz hosting olarak bu yapının en küçüğüsünüz. Sitenizin yönetimi içinde gerekli olana sahipsiniz. Alan adınıza ait olan panele gerek dosyalarınızı, maillerinizi, MySQL yönetimini de ve daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz.

Tabi ki bu iş için cPanel haricinde kullanılan sistemlerde mevcut. Ancak bunlar arasından en çok tercih edileni ve güvenli olanı cPanel olmaktadır. WHM/Cpanel olarak geçen sistemin kelime anlamları ise farklı. WHM yani Web Host Manager, web host yöneticisi görevi yapmakta. cPanel ise Control Panel yani hostingler için kontrol paneli olmakta. Lisanslı özel bir yazılımdır. Ancak siz hosting sahibi olarak bu lisanlama işlemi ile uğraşmıyorsunuz. Eğer ki daha üst server sahibi olarak bu paneli kullanmak isterseniz lisans ücreti ödeyerek kullanıma açabilirsiniz.
 

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Cpanel'i yıllarca kullandım ve oldukça memnundum. Piyasanın tekeli duruma gelmişti. Taki Geçtiğimiz yaz fiyat politikasını değiştirene kadar.

Şu an akıl almaz bir fiyat politikası var. 1 site için aylık 15dolar yani yaklaşık 102₺ bir ücret. Üstelik bunu her ay istiyor.

5 site barındırmak istiyorsanız site başı 27₺'ye geliyor.

Eğer 30 tane siteniz varsa aylık 30$ ödemeniz gerekiyor. Eğer 100 siteniz varsa aylık 45$ ve fazlası için her site 0,2$'lık bir fatura çıkıyor.

Unutmayın bunlar aylık maliyetler.

Ben Eylül 2019'da DirectAdmin'e geçtim ve inanılmaz memnunum. Bir çok konuda cPanel'den çok daha iyi ve kullanıcı dostu. Site dosya aktarımlarını hallettikten ve arayüze biraz alıştıktan sonra DirectAdmin'de fazlasının olup eksiğinin olmadığını görüyorsunuz. cPanel'in bu fiyat politikasından sonra DirectAdmin de lifetieme ömür boyu lisans satışlarını durdurdu. Fakat hala limitsiz kullanıcılı hesap satmaya devam ediyorlar.

1586720896227.png


DirectAdmin'in fiyat politisası ise aşağıdaki gibi:

20 site DirectAdmin'de 4$ Aylık ücrete gelirken CPanel'de 20$'a gelmekte. %500 fiyat farkı vermeye gerek var mı? Bence yok.

1586721243847.png

DirectAdmin konusunda takıldığınız yerler olursa yardımcı olabilirim.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst