Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

cPanel ve Plesk Arasında Ne Fark Var?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Sunucunuz üzerinde tam kontrolü rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız bir kontrol paneline ihtiyacınız var. Kontrol paneli sayesinde veritabanları, site yönetimi, eposta yönetimi, yeni yazılım yüklemeleri gibi aklınıza gelen tüm işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün. Kontrol paneli olarak da birden fazla yazılım bulunuyor. Anca akla gelen ilk iki yazılım cPanel ve Plesk olmaktadır.

En çok kullanılan iki yazılım içinde farkları konusunda da soru işaretleri var. İki panel üzerinden yapabildiklerimizi ve yapamadıklarımızı kısaca ele alacağız.

İki sistem de e-posta adresi yönetimi mevcut. Dosya yönetimini FTP üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Veri tabanı yaratma ve düzenleme konusunda kolay ve profesyonel kullanıma sahipler. Oluşacak hataları kayıtlar üzerinden incelemeniz mümkün. Veri kaybını önleme amaçlı yedekleme konusunda ayarlamalar yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz kullanım alanı ve trafiği konusunda gerekli verileri aktarırlar. Sunucunuzda var olan domain ve subdomain listesine erişebilirsiniz. Yani iki sistemde domain harici subdomain yönetimi de mümkün. Bunlar başta olmak üzere iki panel de önemli birçok işleminizi sorunsuz gerçekleştirmeniz mümkün.

cPanel ve Plesk Farkları

cPanel ve Plesk bu yönleriyle hemen hemen aynı kaliteye sahip olsa da ayıran farkları da bulunuyor. cPanel 1990 yıllarında sadece Linux için geliştirildi. Ancak 2000 yıllarından kullanıcı karşısına gelen Ples Linux için kullanılırken Windows içinde uygun olmakta. Yani eğer Windows sunucu kuracaksanız cPanel kullanamazsınız ama Plesk iki işletim sistemi içinde uygun.

Kullanım kolaylığı açısından iki panel de oldukça iyi ama kabul etmek gerekir ki Cpanel daha estetik ve daha rahat kullanıma sahip. Plesk de oldukça rahat kullanıma sahip tabi ama cPanel bir tık daha çok beğeni alıyor diyelim.

İki sistemde güvenlik konusunda tedbirli ama aslında aynı algoritma kullanıyor sayılır ancak cPanel kullanıcılara yetkilendirme yaparken Plesk abonelikler üzerinden yetkilendirme yapıyor.

Bir diğeri de lisans ücreti farkları. cPanel bu konuda fiyatlandırma olarak pahalı kalıyor. Genel de kullanıcılar bu yüzden de Plesk tercih etmekte.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst