Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Debian Projesi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Debian Linux çekirdeğini kullanır. Debian'da 40.000'in üzerinde derlenmiş paket vardır.
Debian projesi 1993 yılında başlatılmıştır.Purdue Üniversitesi'nde bir öğrenci olan Debian'in kurucusu Ian Murdock, "Debian Manifesto" isimli yazısında Debian'ın misyon ve felsefesini anlatmıştır. Bu doğrultuda Debian, İnternet üzerindeki ilk demokratik topluluklardan birini temsil etmektedir. 1996 yılında Ian Murdock'ün yeri Bruce Perens'e geçerken Ian Murdock, 2015 Aralık ayında ölümüne kadar Debian projesi içerisinde çalışmaya devam etmiştir.

"Debian" adı, Ian Murdock'ın kız arkadaşı (daha sonra eşi olmuştur) Debora'nın Deb'i ve Ian'ın ismi yan yana getirilerek oluşturulmuştur. :(

  • Elive
  • Knoppix
  • Linux Mint
  • Mepis
  • Pardus
  • Parsix
  • Ubuntu
  • Xandros

gibi birçok GNU/Linux dağıtımına da kaynak teşkil etmektedir. Burda özellikle söylemek istediğimiz Google başta olmak üzere iyi tanınan birçok Web sitesinde de tercih edilmektedir.

Debian bir çok donanımı desteklemektedir.

Debian'da, kendine özgü bir paket (uygulamalar) üslubu olan .deb kullanılmaktadır.
Paket yönetimi için alt seviyede dpkg ve buna eşlik eden bir dizi araçla birlikte daha üst seviyede APT denilen gelişkin bir paket yönetim sistemi de mevcuttur.
Debian'ın on binlerce derlenmiş paket içeren zengin paket depoları sayesinde belirli bir uygulamayı kurmak veya kurulan bir paketi yeni sürüme yükseltmek oldukça basittir. İnternet üzerindeki paket depoları Dünya'nın çeşitli konumlarında yansılanmaktadır. apt-spy, netselect-apt gibi araçlarla bulunduğunuz konuma en yakın depoyu seçmek ve bu suretle sistemi ağ üzerinden sürekli güncel durumda tutmak mümkün olmaktadır.

Debian'ı denemek veya kullanmak isterseniz
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
sitesinden en güncel versiyona ulaşabilirsiniz.

Debian logosu aşağıdaki gibidir:

debianlogo.jpg
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst