Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Demir içeren besinler ve demir eksikliği

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Demir içeren besinler ve demir eksikliği

İnsan vücudu için gerekli minerallerin başında demir gelmektedir. Çünkü demir minerali vücudumuzdaki tüm hücrelerde yer almaktadır. Kırmızı kan hücrelerinde yer edinen hemoglobinin bir bileşeni olan demir hücrelere oksijenin taşınması gibi çok önemli bir görevi bulunmaktadır. Demir miktarının olması gereken değerin altına düşmesi sonucunda demir eksikliği meydana gelmektedir.

Eğer gün içerisinde demir yönünden zengin içerikli gıdalarla beslenilmezse başta anemi rahatsızlığı olmak üzere nefes darlığı, kalp çarpıntısı, halsizlik, yorgunluk, derinin solgun görünmesi, saç dökülmesi, tırnakların kırılması gibi çeşitli hastalıklar baş göstermeye başlar. Günlük tüketilmesi demir ihtiyacı yaşa cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Peki demir eksikliğinin nasıl oluştuğu hakkında bir fikriniz var mı? Demir eksikliği öyle bilindiği gibi bir gecede ve ya bir haftada ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Bundan dolayı düzenli ve gerekli kadar beslenmek her zaman çok önemlidir. Erkekler için günlük 8-10 mg demir gerekli iken maalesef bayanlar için bu oran yeterli değildir. Çünkü halk arasında adet dönemi olarak bilinen regl döneminde bayan oldukça fazla sıvı ve vitamin kaybı yaşamaktadır. Yapılan araştırmalarda çoğu kadının kansızlık problemi yaşamadan demir eksikliği yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden elde edilen sonuçları küçümsememek gerekir. Özellikle demir eksikliği yaşayan hamile bayanlarda bu sorun bebek açısından da büyük önem taşımaktadır. Çünkü doğumdan sonra bebeğin zeka gelişimini olumsuz etkilemektedir. Peki demir eksikliğini gidermek için gün içerisinde tüketmeniz gereken gıdaların neler olduğunu biliyor musunuz?

Tavuk ciğeri, kırmızı et, ıspanak, kuru yemişler, taze meyveler(elma, armut gibi), patates, bezelye, fasulye, yulaf, ton balığı, pekmez, kepekli ekmek, domates püresi, mercimek, nohut gibi gıdaların tüketimine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Unutmayın ki demir minerali vücudumuzun gerekli fonksiyonları yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Gün içerisinde demir minerali içeren gıdaların tüketimine dikkat etmeniz sizin sağlığınız açısından önemlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst