Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Dengeli Beslenme Hakkında Yanlış Bilinenler

Çoğumuz iş hayatının yoğunluğundan ötürü sağlığımızı ve vücudumuza göstermemiz gereken önemi unutuyoruz, burası kesin. İster öğrenci, ister çalışan olsun; insanın verimini artırabilmesi, kendine dikkat etmesinden geçiyor. Besin takviye hapları, ağrı kesiciler, artık gündelik hayatın bir parçası oldular. Bilinçli beslenmek için bilmemiz gerekenleri bu yazımda sizlerle paylaşacağım.


Bir insanın karbonhidrat, yağ ve proteine ihtiyacı vardır. Hepsinin birlikte planlı şekilde bünyeye alınması uygun olacaktır. Mesela, sabah kahvaltılarında karbonhidratların yeri çok önemliyken, akşamları sebze ağırlıklı yemek daha doğru olacaktır. Sebzeler içerdikleri birçok mineral ve vitamin sebebiyle, bizler için büyük önem arz ederler.


Kahvaltı dedik, iyi bir kahvaltı nasıl olmalıdır?


Mümkünse tam tahıllı ekmekle takviye edilen bir kahvaltı, gerçek bir karbonhidrat deposudur. Gün içinde ihtiyacımız olan enerjiyi karşılamakta en büyük rolü oynar. Tabi, süt ve süt ürünlerini, özellikle peyniri unutmuyoruz. Bunlar ve bu gibi proteinli yiyecekler, kan şekerini dengeleyici unsuru meydana getirir.


Öğle yemeklerinde ise başlangıç olarak çorbayı herkese öneririm. Sulu yemekler, tabi eğer böbrek hastası değilseniz, tercihiniz olmalıdır. Kuru veya taze fasulye, bakliyatlar, çok yağlı olmayan tavuk eti veya makarna gibi içeriklere başvurabilirsiniz. Öğlen yemekleri, genelde karnımızı bir şekilde doyurmaya yönelik gibi görünür ki hakikaten de öyledir, kahvaltıda alınan karbonhidrat ve protein, günün yarısını zaten idare etmemizi sağlamıştır çoktan. Öğle yemeğinde daha dikkatli olmakta fayda var.


Meyveler de ara öğün olarak işimizi görür.


Özellikle meyveli yoğurtlar, ama içinde meyve oranı fazla olanları, bizler için iyi olur. Meyveli yoğurdun içine hakiki meyve mi yoksa şekerlendirilmiş meyve aroması mı koyuyorlar buraya dikkat edin. Smoothie gibi içeceklerden uzak durun, çünkü bunların taze meyveden yapıldığını söylemek imkansız.


Akşamları ise karbonhidratsız bir beslenme şeklini öneririm. Çünkü safra kesesi gece boyu kan şekerinizi dengelemek için insülin hormonu salgılar ve yorulur. Safra kesesi taşı da bu yüzden olur. Akşamları yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin. Ve tabi ki sebzeler ve salata. Tatlıları öğle yemeğinde yerseniz daha iyi olur. Gündüzleri yenilen tatlı size enerji verecektir. Yoğurdu ise akşam yemeğine saklayın, çünkü içerdiği laktık asit kaslarınızı gevşetir ve yorgunluk hissi verir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst