Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Dengeli Beslenme Planı Nasıl Olmalı ve Tavsiyeler

Dengeli beslenmek için gerekli ilk adım, bu yönde bir plan hazırlamaktan geçer. Fakat bu plan, sanılanın aksine size hangi saatte ne yiyeceğinizi söyleyen bir plan olmayacaktır. Bu plan sayesinde kan şekerinizi ve kolesterolünüzü kontrol altına alabilecek ve de ideal kilonuza ulaşabileceksiniz.


İyi bir beslenme planı protein, yağ ve karbonhidratlar arasında denge kurmanızı sağlarken, vitamin ve minerallere de gerekli önemi verir.


Besin piramidi bizlere sağlıklı bir yaşam konusunda öğüt verir. Daha doğru seçimler yapmamızı sağlar. Piramidin altı bölümünün her biri, günlük besin ihtiyacımızın bir kısmına denk gelir. Her besin çeşidinden de almak önemlidir. Alttaki katmanlar daha çok yemeniz gereken yiyeceklerden oluşur, yukarı çıkıldıkça tüketilecek miktar azalır.


Diyetisyeninizden de yardım almanız gerekebilir. Sonuçta diyet yapmak bazen istenemeyen sonuçlar da doğurmaktadır. Her şeyden önemlisi diyet yapmanızın sahiden de gerekip gerekmediğini öğrenmeniz olmalıdır. Daha zayıf olmalıyım, daha fazla kilo vermeliyim, tarzında düşünmek her zaman doğru değil. Çok bilindik bir hastalık olan zayıflık hastalığına da yakalanmamaya özen göstermelisiniz, işte tam da burada planın önemi ortaya çıkıyor. Çoğumuz diyet yapmayı yemek yemeyi azaltmak, hatta sıfıra indirmek zannederiz. Aslında mühim olan yediğimizi, içtiğimizi vücuda giren kalori ve enerji miktarını kontrol altına alacak anahtar bir planı hayata geçirmektir.


Alışveriş esnasında etiketlere daha dikkatli bakın.


İçinde katkı maddesi olan ürünlerden uzak durun. Genelde bu gibi ürünler reyonların alt kısımlarına konur ve fiyatı daha da ucuzdur. Ünlü bir İngiliz atasözü “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” derken bunu kastetmiş olmalı. Ucuzluğa aldanıp paranızı çöpe atmayın. Pahalı diye bir ürünü hemen reddetmeyin. Etiketlerin üzerini okursanız zaten gerçeği görürsünüz. Tabii sebze meyve alırken etiket okuma seçeneği olmadığı için, manavınızın söylediklerine itimat etmek zorundasınızdır. En iyisi, yıllardır tanıdığınız, size en doğal, katkısız ve taze ürünü satan mahalle manavıdır herhalde.


Bu planı yapmak ilk başlarda sizi yorabilir. Kendinize biraz zaman tanımalısınız. Taşlar yerine oturunca birçok şeyin değiştiğini göreceksiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst