Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır ?
Depresyon, son yıllarda oldukça fazla görülen ancak ne olduğunu ve bu hastalık karşısında nasıl davranılmasını kimsenin bilemediği bir durumdur. Depresyona giren kişi kendini her zaman yılgın ve bitkin bir ruh hali içinde hisseder. Uyku düzeni bozulur, uykuya dalmak konusunda sorunlar yaşar. Kendini değersiz ve yaşamdan tat alamıyormuş gibi hisseder. Eskiden severek yaptığı ve ona zevk veren şeylerle artık mutlu olamaz olur. Sürekli çökkün bir ruh hali içerisindedir. Kendine olan bakımı da azalır. Yataktan çıkmak, banyo yapmak gibi sıradan günlük aktiviteler bile ona çok zor gelmeye başlar.
Bu gibi durumların tedavisi her zaman zor ve emek isteyen süreçler gerektirir. Bütün psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi depresyonda da durumun hem fiziksel hem de ruhsal bir boyutu vardır. Doktorlar bu halin fiziksel boyutunu beyindeki bazı hormonların diğer bir adıyla da nöron uyarıcıların azalışı ile açıklanır. Bunların başında nörepinefrin ve serotonin isimli hormonlar gelir. Bu maddeler, beyinde kendiliğinden belli bir dengede salgılanan ve sizi mutlu hissettiren, zinde tutan hormonlardır. Bu yüzden depresyon tedavisinde ilk önce anti depresan adı verilen ve serotonini ve ya nörepinefrini ya da her ikisini birden artıran ilaçlar verilir. Bu ilaçların etki etmesi bir kaç haftayı bulabilir. Bu nedenle depresyondaki kişinin ve yakınlarının sabırlı olması ve ilaçları aksatmadan almaya devam etmesi gerekir. bu ilaçlar bazı yan etkiler de yapabilir. Sürekli bacak sallama, odaklanmada problemler yaşama gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durumlarda da yine sabırlı olmak gerekir çünkü depresyon tedavisinin en az bir sene boyunca kesintisiz devam etmesi gerektiği bilinmektedir.
Depresyonun ruhsal boyutu için de bir terapistin, bir psikoloğun yardımını almak şarttır. Bu terapi seansları boyunca kişiyi depresyona iten durumlar derinlemesine incelenir ve bir daha bu durumun tekrarlanmaması için bu olaylarla ilgili bakış açısı ya da hislerini yorumlaması değiştirilmeye çalışılır. Her şeye rağmen depresyon yineleyebilen bir durumdur. Böyle olursa da sabırla yeniden doktorunuza danışmanız gerekecektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst