Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Depresyona İyi Gelen Yiyecekler
Kişilerde görülen depresyon, yorgunluk, sıkılganlık gibi ruh hallerinin temel sebebi vücutta yeterince serotonin olmamasıdır.
Ruhsal olarak kendilerini iyi hissetmeyen bireylere beslenmelerini kontrol altına almaları önerilmektedir.
Özellikle serotonin düzeyini yükseltmede etkili olan besinlerin düzenli tüketimi sonucunda, bireylerin ruhsal bunalımları ile daha kolay baş edebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Hiç şüphesiz ki bu yiyeceklerin başında antioksidan ve lif bakımından zengin taze meyve ve sebzeler gelmektedir. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler depresyonu azalttığı gibi vücuda dinçlik de kazandırmaktadır.
Ayrıca bireylerin günlük olarak ve yeterli miktarlarda almaları gereken vitaminler de kişilerin ruhsal bunalımları ile daha kolay baş edebilmelerini sağlamaktadır.
Özellikle B grubu vitaminlerinden olan B12 vitamini hem güçlü bir hafıza hem de sağlıklı bir ruh yapısı için son derece önemlidir. Deniz ürünleri, kırmızı et, yumurta ve peynir B12 vitamini açısından zengin olan besinlerdir.
Ayrıca yine B grubu vitaminlerinden olan B6 vitamini de ruh sağlığı için alınması gereken vitaminlerdendir. Muz, nohut, patates, ıspanak, fıstık gibi besinler ise yoğun miktarda B6 vitamini içeren besinlerdir.

Kırmızı et ve balık kadar tavuk ve hindi eti tüketiminin de depresyon dönemlerinde bireylere faydalar sağladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca ruhsal bozukluk yaşayan bireylere bal, kakule, kaju, kepekli tahıl ürünleri (özellikle makarna ve ekmek), kepekli pirinç gibi ürünleri de diyet listelerine eklemeleri önerilmektedir.

Öte yandan özellikle depresyon dönemlerinde tüketimi artan alkollü içecekler ise bireylere hem fiziksel hem de ruhsal bakımdan büyük zararlar veren alışkanlıklardandır.
Alkol tüketimi, kişileri depresyona daha fazla sevk eden bir durumdur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst