Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Ders Çalışırken Nasıl Motive Olunur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sizin de bildiğiniz gibi ders çalışmak başarı için bir zorunluluk. Yani ders çalışmadan başarı elde etmek veya hedeflenen hayata ulaşmak pek mümkün değil. Bunun en büyük nedeni ise ders çalışırken ileride özellikle mesleğimizde ihtiyaç duyabileceğimiz şeyleri öğreniyor olmamız. Hatta üniversitelerin kurulma amacı da tam olarak bizleri gelecekteki mesleğimize dersler aracılığı ile hazırlamaktır. İşte bu yüzden ders çalışma konusu oldukça büyük önem arz etmektedir. O zaman konumuza gelelim. Biraz inceleme yapınca özellikle genç yaştaki bireyleri “ders çalışmak istemiyorum” veya “ders çalışmaktan sıkıldım” gibi haklı isyanlarına denk gelmekteyiz. Haklı diyoruz çünkü o gençlere belirli bir amaç edinmelerini öğretmeden ve uğruna çalıştıklarını anlatmadan severek ders çalışmalarını beklemek yanlış olurdu. Bir düşünün bakalım sadece baskı ile ders çalışan bir birey mi severek çalışır yoksa çocukluk hayaline kavuşmak için çalışan birisi mi? Cevap oldukça açıktır değil mi? İşte biz de bu konuyu tamamen aydınlatmak amacıyla siz değerli kullanıcılarımız için ruzgar.com olarak araştırma yaptık ve ders çalışma konusunda merak edilen her türlü konuya açıklık getirdik. Hadi başlayalım o zaman.


Neden Ders Çalışmalıyım?


Aslında bu çok güzel bir soru. Yukarıda da biraz özetini geçmiştik. Ama burada bütün detayları ile anlatalım. Öncelikle ders çalışırken motive olmak ve hedeflerime kavuşmakistiyorsam mutlaka ama mutlaka bir amacım olmalıdır. Yani sadece annemin veya babamın baskısı ile ders çalışmak bana hiçbir zaman başarı getirmeyecektir. Çünkü bu şekilde ancak boş yere vakit harcamış olurum. Nitekim bütün dikkatimi ve odağımı ders çalışmaya vermediğim için sürekli kötü sonuçlar elde edeceğim. Hiçbir konuyu anlamayacak ve denemeleri çözerken hep zorlanacağım. Ama onun yerine kendime bir amaç belirlesem mesela dünyanın en iyi mühendisi olmak gibi ve daha sonra bu amaca inanırsam ders çalışmak dünyanın ez zevkli işlerinden birisi haline gelecektir. Kısaca neden ders çalışmalıyım sorusunun en iyi cevabı; amaçlarımıza ulaşmak için olmaktadır.


Her Zaman Kendime Hedefler Koymalıyım


Kendime günlük haftalık ve aylık hedefler belirleyerek ders çalışırken motive olabilirim. Nasıl mı? Şöyle ki; kendime belirlediğim ve gerçekleştirdiğim hedefler bana bir özgüven verecektir. O defterime yazdığım ve başarıyla tamamladığım her hedefim sonucunda yanına çarpı koymak bende müthiş bir özgüven oluşturacaktır. Bir görevi tamamlamanın verdiği özgüven de yeni hedefler için motive olmamı saylayacaktır. O zaman yapmam gereken bir diğer şey de sadece öylesine ders çalışmak yerine kendime günlük, aylık ve haftalık hedefler belirleyerek onları gerçekleştirmek olmalıdır. Üniversite sınavına hazırlandığımı ve dünyanın en iyi mühendisi olmak istediğimi düşünürsek günlük en az 500 soru çözmem gerekir değil mi? Çünkü bu kadar çalışarak en iyi mühendis olmamı sağlayacak bir üniversiteye yerleşebilirim.


Hayalleri Eyleme Geçirme


Birçoğuna koyduğum hedefler ütopik gelebilir. Hatta dalga da geçebilirler. Ama ben bunu gerçekleştireceğime inanıyorum. Çünkü bu zamana kadar hedeflediğim ve arzuladığım her şeye ulaştım. Tek ihtiyacım olan şey çalışmak. Artık bir amacım var ve boşu boşuna çalışmak yerine kendimi nasıl motive edebileceğimi biliyorum. Bu yüzden amacıma ulaşmak için kendime koyduğum planları hemen uygulamaya koyacağım. Daha sonra ise bunlar sayesinde hayallerimdeki hayata kavuşacak ve bir zamanlar benimle dalga geçen kişilerin karşısına çıkacağım. O zaman kim kime gülecek göstereceğim. Ders çalışırken motivasyon nasıl sağlanır konusunu biliyorum ve artık ders çalışırken sıkılmak benim gibi birisinin başına gelmeyecek. Çünkü bir amacım var ve onun için deli gibi çalışacağım. O zaman hemen elime bir kâğıt kalem alacağım ve kendime bir amaç belirleyeceğim. Daha sonra da o amacımı gerçekleştirmek için kendime günlük haftalık ve aylık hedefler koyacağım. En sonunda ise bu hedefleri gerçekleştirecek ve bu sayede motive olarak ders çalışacağım.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst