Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Derslerde nasıl başarılı olunur?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Derslerde nasıl başarılı olunur?

Öncelikli olarak öğrenciler çalışma ortamını kendisi ayarlamalı ve bir plan dâhilinde çalışmalı. Çalışmaya başlamadan önce dersiyle ilgili araç gereç ve benzeri ders yardımcıları öğrencinin yanında bulunmalı ki lazım olduğunda zaman kaybına ve dikkat dağılmasına neden olmasın.

Öğrenci derse başladığında kafasında ders haricinde her hangi bir sorun olmamalı. Okulda dersleri iyi dinlemeli ve önemli konuları not etmeli ve bu konulara ayrıca çalışmalı. Ders esnasında ders haricinde başka bir şeyle meşgul olunmamalı. Derste anlaşılmayan konular zaman kaybetmeden öğretmene sorulmalı.

Öğrenci ders çalacağı ortamı kendisi için en yararlı hale getirmeli, çalışacağı yerin sessiz ve sakin olmasına dikkat etmeli. Bunları da hallettikten sonra çalışmanız gereken dersleri, konuları belli program dâhilinde saatlere dağıtmaktır. Kendisi için günlük olarak belli bir saat ayırarak, hangi derse ne kadar zaman ayıracağını belirlemeli. Bu program öğrencinin her gün hangi derse ne kadar zaman ayıracağını, diğer boş zamanlarında yapmak istediğiniz şeyleri daha rahat planlamanızı, aynı zamanda bu planlama ileriki dönemlerde ’de düzenli ve planlı bir çalışma hayatı için size çok yararlı olacaktır.

Planlamamızı da yaptıktan sonra günlük çalışmalarımıza başlamalıyız. Çalışmalarımızda sayısal ve sözel dersleri birbirinden ayırarak çalışmalıyız. Hiç ara vermeden devamlı ders çalışmak yerine belli bir zaman ders çalışıp ara verip, tekrar devam edebiliriz bu bizi ders çalışmaktan bıktırmaz, dersten soğutmaz.

Örneğin; 1 saat sayısal ders çalışıyorsak ders arası verip tekrar sayısal ders değil de sözel olan dersle devam edersek daha yararlı olacaktır. Ayrıca dersleri ezberlemekten çok anlamaya çalışmak sizin için daha yararlı olacaktır. Sözel dersleri çalışırken roman kitabı gibi okur gibi kitap okumaktansa size gerekli olan bilgilerin hangileri olduğunu belirlemelisiniz ve bu sayede kitap okurken uykunuz gelmez, dersten sıkılmazsınız. Sayısal derse çalışırken problemleri ezberlemekten çok çözüm yollarını öğrenmeniz benzer problemlerde işinize yarayacaktır.

Sayısal derslerle ilgili ne kadar çok test, problem ve soru çözerseniz sınavlarda sizin yararınıza olacaktır. Çözdüğünüz problemlerde nerelerde hata yaptığınızı bulup bu hatalarınızı düzeltmelisiniz ki aynı hataları tekrarlamayın. Ders çalışırken sadece ders kitaplarından değil anlamadığınız, öğrenmekte güçlük çektiğiniz konuları değişik kaynak kitaplardan, test kitaplarından, ansiklopedilerden araştırarak öğrenebilirsiniz.

Bu yazmış olduğumuz ‘Derslerde Nasıl Başarılı Olunur’ yazısı tamamen öğrencinin içinden gelerek yapması gerekenler. Öğrencinin ilerideki dönemlerde KEŞKE dememek için yapması gerekenler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst