Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Dikkat Eksikliği Yaşayanlara Tavsiyeler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Dikkat Eksikliği Yaşayanlara Tavsiyeler

Dikkat eksikliği problemini günümüzde hem çocuklar hem de yetişkinler yaşamaktadır. Dikkat eksikliğine etkenlerin başında doğum sırasında yaşanılan sorunlar olabileceği gibi, çocukluk yıllarında geçirilen travmalar veya genetik faktörler de etkilidir. Özellikle çocuklarda dikkat eksikliği kendini hiperaktivite ile göstermekle birlikte, aşırı dürtüsellik de dikkat eksikliğinin belirtilerindendir.
Hiperaktivite ve aşırı dürtüsellik düşünmeden hızlıca davranmaya verilen isimlerdir.

Çocukluk yıllarında tedavi edilmeyen bireylerde bu hastalıklar yetişkinlik dönemlerinde de kendini göstermektedir ve sonuçları daha ciddi problemlere neden olmaktadır.
Aslında dikkat eksikliği probleminin temel nedeni olarak, beyinde salgılanması gereken dopamin hormonunun yeterince salgılanmamasıdır.
Böyle problemler yaşayan bireylere beyinlerinde salgılanan dopamin miktarını arttırıcı faaliyetlerde bulunmaları tavsiye edilmektedir.
Beyinde salgılanan dopamin miktarını arttıcı faaliyet olarak, spor yapmak gelmektedir. Spor yapılırken vücuttaki çeşitli kasların çalıştırılması dopamin miktarını da arttırmaktadır.

Bunun yanı sıra bir hekime başvurularak alınan terapiler de dikkat eksikliği probleminin çözümünde etkili olabilmektedir. Hem bireysel hem de grup halinde alınan bu terapilerde ilaç kullanımı da tavsiye edilebilmektedir. Ancak ilaç kullanmanın yanı sıra günümüzde gelişen teknoloji ile yeni metodlar da geliştirilmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanan sistemler olan Neurofeedback ve Neurabiofeedback terapileri ile beyne gönderilen sinyaller konrtol altına alınmaktadır.
Bu terapiler dikkat eksikliği yaşayan bireylere uygulanmakla birlikte, daha yüksek performans göstermesi istenen sporculara da uygulanmaktadır.

Öte yandan dikkat eksikliği problemi yaşayan bireylerin çoğunun ortak özelliği, vücutlarındaki demirin normal seviyenin altında olmasıdır. Böyle bireylerin yapması gereken ise beslenmelerini düzenli hale getirmeleridir. Özellikle kırmızı et tüketimi böyle bireyler için son derece önemlidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst