Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Diyet Niçin Gereklidir ve Şişmanlığın Psikolojik Etkisi

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Diyet yapmamızdaki amaç ilk önce sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslendikten sonra zaten zayıflayacağımız için dolaylı olarak diyet yapmış olacağız. Diyet kelimesi aslında dünyada da olduğu gibi bizim ülkemizde de biraz yadırganan bir kelimedir. İnsanlar bu kelimeye nedendir bilinmez pekiyi bakmazlar. Aslında diyet eşittir sağlıklı ve dengeli beslenme demektir oysaki.


Diyet hem psikolojik açıdan hem de sağlığımız açısından çok çok önemli bir husustur. Aşırı şişmanlık özelliklede başta Amerika, İngiltere olmak üzere pek çok Avrupa ülkelerinin en önemli sağlık sorunlarının başında gelir. Ülkemizdeki durum ise; böyle gidersek 10 – 15 yıl içerisinde Avrupa’dan hiç de farksız olmayacağız. Avrupa’daki pek çok ülke dengesiz beslenmeye savaş açtı. Yani diyet yapmayı gerekli kıldı desek yanlış söylemiş olmayız. Çünkü diyet eşittir dengeli beslenmek demiştik.


Peki, aşırı şişmanlığın insanın psikolojine etkisi olumlu mudur yoksa olumsuz mu?


Tabi ki aşırı kilolu olmak insan psikolojisini çok olumsuz etkiler. Bu etki çocuklarda daha fazla kendini gösterir. Aşırı kilolu olan çocuklar genelde arkadaşları tarafından dışlanırlar, oyunlarda fazla etki gösteremezler. Ve böyle olunca çocuk kendi iç dünyasına kapanmaya başlar ve bunun ileride çok büyük sıkıntılarını çeker.


İkinci bir hususta aşırı şişmanlık insanın beden sağlığını da olumsuz etkiler. Günümüzde birçok hastalığın ilk sebebi strestir. Diğer ikinci sebebi ise ‘’Aşırı şişmanlık’’ yani obezitedir. Kalp hastalığı, damar hastalıkları, tansiyon, adet düzensizliği, kalp krizi ve karaciğer yağlanması vb. Örnekleri bu şekilde çoğalta biliriz.


Eğer sizin de fazla kilolarınız varsa mutlaka bir uzmanla görüşüp uzman doktor denetiminde bu kilolarınızdan kurtulmalısınız.


Diyet yapan arkadaşlarım var. Soruyorum uzman doktor kontrolünde mi yapıyorsun bu diyeti diye hayır diyorlar. Peki, nasıl yapıyorsun diye sorduğumda aldığım cevaplar gerçekten de içler acısı. Ekmek yemiyorum bol bol su içiyorum, et yemiyorum yağdan kesinlikle uzak duruyorum diyorlar. Yahu bunlar senin için gerekli şeyler neden yemiyorsun dediğimde sadece yüzüme bakmakla kalıyorlar. Siz siz olun sakın böyle bir şeye girişmeyin. Diyet demek et yememek yemeklerde yağ kullanmamak değildir. Diyet demek her besinden aşırıya kaçmadan düzenli bir şekilde almak demektir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst