Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Doğum Yapma Korkusu Nasıl Atlatılır ?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Doğum Yapma Korkusu Nasıl Atlatılır ?
Tokofobi olarak adlandırılan doğum korkusu oldukça yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Bu korku anneden kıza genetik olarak geçebildiği gibi kişilerde çevrenin etkileri ve anlatılan olumsuz hikayelerin etkisi ile oluşup ilerlemektedir.Doğum korkusu yaşayan kadınlar doğumda acı çekmekten, doğum sırasında hayatını ada bebeği kaybetmekten korkarlar. Her şey olumlu ve en iyi şekilde hazırlanmış olsa dahi sürekli bir güvensizlik ve şüphe içerisinde olurlar. Bu hastalık çok ileri safhaya ulaşacak olursa kürtaj yada bebeği düşürmek için çabalamaya yada alkol ve uyuşturucu kullanımına kadar varan sonuçlar doğurabilir.
doğum yapma korkusu nasıl atlatılabilir?
1- Korkunuz ne olursa olsun önüne geçebilmenin en büyük yardımcısı bilinçlenmedir. Bu doğum korkusu içinde geçerlidir. Eğer doğumun bedende ki ilerlemesini, psikolojik ve fizyolojik etkilerini bilir ve bu konuda yeterli bilgi donanımına sahip olacak olursanız bunlarla nasıl baş edebileceğinizi bilir ve bu korkularınızdan arınabilirsiniz.
2- Eğer bu korkunuz çok şiddetli ise bir psikologa gitmek işe yarayacaktır. Bunun sadece sizin başınıza geldiğini yada yanlış birşey olduğunu düşünüp içinizde gizlemeniz bu korkuyu büyütecektir. Kendinizi rahat bırakın ve yardım alın.
3- Hipnoz yöntemi henüz günümüzde çok gelişmiş olmasa da bilinçaltında yer alan korkuları temizlemek konusunda etkili bir yoldur. Bir uzmana bu konuda başvurabilirsiniz.
4- Olumsuz düşüncelerden vazgeçin ve etrafınızda size olumsuz hikayeler anlatan ve güveninizi kıran kişileri dinlemeyip uzaklaştırın. Her şey yolunda gidecek bunu unutmayın.
5- Doğum sancılarının doğum içerisinde sağlıklı bir süreç olduğunu bu kasılmalar ve sancılar olmadan bebeğinizi kucaklamanızın mümkün olmadığını unutmayın. Bebeğinizi kollarınıza aldığınızda her şeye değdiğini göreceksiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst