Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Doğumdan önce bebeğe müzik dinletmek

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Doğumdan önce bebeğe müzik dinletmek

Müzik Doğumdan Önce Bebek Gelişimini Etkiler Mi?


Bu sorunun cevabını hala kimse bilmemektedir. Bazı çalışmalar anne karnındaki bebeğin sesleri duyabildiğini ve hareket ederek tepki verebildiğini göstermektedir. Ancak bu hareketlerin uzmanlar tarafından doğrudan gözlenememesi nedeniyle, ne anlama sahip oldukları tam olarak bilinmemektedir.

Müzik Dinletmek Bebeğin Zekasını Geliştirir mi?

Anne karnındaki bebeğe müzik dinletmenin zekasını daha fazla geliştireceğine dair somut veriler bulunmamaktadır. Muhtemelen herhangi bir yaşta müzik dinleyen çocukların matematikte daha başarılı olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak California Üniversitesinden nörobilimci araştırmacı Gordon Shaw bu çalışmaların doğmamış bebeklerle değil, yaşça daha büyük çocuklarla yapıldığını belirtmektedir.

Örneğin piyano dersleri çocuğun uzamsal akıl yürütme becerilerini geliştirebilir (üç boyutlu uzayı anlama becerisi) ancak araştırmacılar bu araştırmayı yalnızca 3 ve 4 yaşındaki çocuklarla yapmışlardır. Bazı uzmanlar müziğin büyük çocuklarda böyle bir etkiye sahip olması halinde doğmamış bebeklerin de bundan yararlanabileceğini tahmin etmektedir.

Bazı uzmanlar bebeklerin anne karnındayken ebeveynlerinin dinlediği müzikleri tanıdığını ve hatta bu müziği duyduklarında daha kolay uyuduklarını belirtmektedir. Ancak Johns Hopkins Üniversitesi fetal gelişim uzmanı Janet DiPietro bunların tamamen varsayımsal olduğunu ve gerçek araştırmalara dayanmadığını belirtmektedir.

Bazıları ise fetusların sevdikleri müzikleri duyduğunda gülümsediklerini düşünmektedir. California doğum uzmanı Rene Van de Carr 33 haftalık doğmamış bir bebeğin nefes alıp verişlerini izlemiş ve Beethoven’ın Beşinci Senfonisini dinletmiştir. Araştırmacı fetusun senfoninin ritmini takip ettiğini, bunu öğrendiğini ve sevdiğini gözlemlemiştir. Ancak diğer araştırmacı DiPietro ise “Müzik sonucu nefes alıp verişin değişmesinin iyi bir şey olduğunu nereden biliyorsunuz?” sorusunu sormaktadır.

Doğmamış Bebeğim İçin Nasıl Müzik Çalabilirim?

En iyi seçenek gün içerisinde kayıttan müzik çalmaktır. Ancak ses kaynağına çok yakın durmak, kulaklığı göbeğinize tutmak gibi hareketlerden kaçınınız. Bu durumda ses kaynağının çok yakın olmasından dolayı bebeğiniz fazla uyarılabilir. Araştırmacı DiPietro “İnsanlar bebeğin sesi duyması için sesin yüksek olması gerektiğini düşünüyorlar. Ancak bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı saten iyi bir ses iletkenidir” demektedir. Bu nedenle bebeğiniz düşük sesi de duyabilir. Ayrıca Amerikan Pediyatri Akademisi’nin 1990’da yaptığı araştırmaya göre uzun süre çok yüksek sese maruz kalan çocuklarda prematüre doğum, düşük kilolu doğum, işitme kaybı gibi olasılıklar artmaktadır. Bu nedenle anne adayları yüksek sesle müzik dinlememeli, yüksek sesli ortamlarda uzun süre (disko, düğünler vb). bulunmamalıdır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst