Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Domain Nedir? Nasıl Alınır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Domain Nedir? Nasıl Alınır?

Domain bir sitenin kimliği anlamına gelmektedir. Domain yeni kullanıma geçecek olan bir internet sitesinin uygun bir dille ifade edilebilme şeklidir ki bu noktada bazı problemlerin yaşandığı görülmüştür. Site için uygu ismin şirket adının olmasına karşı zamanında alınmayan uygun domain kodu yüzünden belirli bir süre zarfı sonunda bunun yerine uygun olmayan domainlerin alınması ya da uygun olanlara çok yüksek Mevlaların verilmesi gibi örneklere oldukça sık rastlanmaya başlanmıştır. Domain internet sitenizin adı anlamına gelirken uygun IP numaranızın uzun rakamlar yerine daha anlamlı kelime ve harflerle ifade ediliş şeklidir. Her sitenin bir domaini olmak zorunda olduğunu da hatırlatmak gerekmektedir.

Domainler ikiye ayrılmaktadır ilki Ulusal domainler ve diğeri yerel domainlerdir. Bunlar kendi aralarında sadece uzantı farkı göstererek kullanıcı kitlesinin belirlenesi anlamına gelmektedir. Örneğin .tr Uzantısı Türkiye içerisinde bir sitenin aranması anlamına gelirken .com uzantısı ile dünya çapında bir adresin aranıp bulunması anlamına gelmektedir. Bu domainlerin kendilerine özgü bazı kuralları bulunmaktadır bunlardan bazıları bir domain maksimum 65 karakterden oluşabilir. Domainlerin içerilerinde rakamların bulunabileceği gibi bu rakamlar ilk olarak domainin başında kullanılamamaktadır. Hiçbir özel içeriğin sembolün kullanılamadığı domainlerde yalnızca – düz tire simgesinin kullanımına izin verilmektedir. Bu sebeplerden dolayı domain sahibi olmak isteyen okurlarımızın başvuru yapmalarından önce uygun domain seçmeleri tavsiye edilmektedir.

İnternet siteniz için uygun bir domain edinebilmek için hemen başvurmanız tavsiye edilmektedir ki oldukça ucuz olarak verilen domain örnekleri olmuştur. Türkiye uzantılı bir domain için ülkemizde yalnızca bir üniversitenin tekelinde bulunan satış noktasını kullanmanız gerekmektedir. Fakat ulusal bir domain edinmek çok daha kolay bir yol gibi gözükmektedir. Arama motorlarına domain yazılmasının yeterli olarak binlerce satış firması bulunacaktır. Bu sitelerin kullanımlarına dikkat edilmelidir çünkü site haritaları İngilizce olduğundan dolayı zaman zaman belirli hatalar yapılabilmektedir. Bu noktada okurlarımıza tavsiye edebileceğimiz bir diğer nokta ulusal domain edinilmesi konusunda ödeme şeklinin seçiminde bir defalık kullanılan kartlar sayesinde güvenlik önlemlerinin yerinde olmasıyla hiç bir problemin yaşanmamış olduğunu belirtebiliriz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst