Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Dönerciler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Dönerciler
Geleneksel bir yemek türü olarak döner, dönerciler adı altında sınıflandırabileceğimiz bir işkolu yaratmıştır. Ünü Türkiye'nin sınırlarını çoktan aşmış olan döner, ülkemiz şartlarında da hala lezzetinden vazgeçilemeyen bir başyemektir. Yemesi bizce pratik ve bir o kadar lezzetli olan dönerin hazırlanması ve pişirilmesi bir o kadar zordur. Yapımı sırası da bir takım mesleki meziyetlere sahip ustaların bulunmasını icap ettirir. Öncelikle döner adını bir pişirme yönteminden almıştır diyebiliriz.

Şişe takılı etin, ateş karşısında çevrilerek, yani dönerek pişirilmesi işlemi dönere adını veren şey olmuştur. Tabi ki dönerin tarifsiz lezzetini anlatmak için bu kadarı yetmez. Nasıl hazırlanıp nasıl servis edildiği de ayrı bir uzmanlık ve kültürü gerektirir. Dönerciler dönerin pişirilme şeklinden ötürü ateşin karşısında çalışan ustalardır.

İşin en zor kısmı bu değildir şüphesiz. Döner şişine takılacak etin seçilmesi ve bir gün önceden baharatlar ve özel soslarla terbiye edilmesi dönerin lezzetinin gizli sırrını oluşturur. Bazı döner ustaları bu sırları çırağı ile bile paylaşmazlar. Çünkü etin terbiye edilmesi ve dinlendirilmesi dönerin asıl lezzetini belirler.

Günümüzde tavuk döner, balık döner gibi pek çok çeşidinin bulunduğu dönerin asıl yapılma malzemesi et ve kıymadır. Et ile hazırlanan dönerin yapımında biftek ve bonfileden faydalanılır ve buna yaprak döner adı verilir. Soslar ve baharatlarla marine edilen etler düzgün bir biçimde döner şişine geçirilir ve en üst kısmına iç yağı konulur. Ardından şişin ateşle buluşma vakti gelmiştir.

Pişirilirken günümüzde daha pratik olan gazlı döner tezgâhları kullanılsa da dönerin asıl lezzetini veren pişirme şekli odun ateşidir. Biraz zahmetli olduğu için dışarıda çok sık rastlayamayacağınız odun ateşi tezgâhında pişen dönerin tadına gerçekten doyum olmaz. Dana ve kuzu eti karışımı ile hazırlanan kıyma ile döner hazırlansa da yaprak döner dediğimiz yalnızca etin kendisinin kullanıldığı dönerin lezzeti bir başka olmaktadır.

Dönerde kullanılan malzeme kadar sunum şeklide bu lezzetli yemek türünden keyif almanızı arttırır. İskender döner dediğimiz meşhur sunum şekli yoğurt ve domates sosuyla yapılır ki, en son masaya getirilen kızdırılmış tereyağı sosu ilavesi, tabağınızdan damağınıza yayılan bir lezzet patlamasının dayanılmaz tadını tamamlar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst