Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Dört Aydan Sonra Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Bebekler ilk 4 ay yalnızca anne sütüyle beslenmeliler. 4. Aydan sonra ek gıdalara başlanabilir.


Peki, bu dönemde yani 4 - 10 ay arası bebeklerinize hangi ek gıdaları yedirebilirsiniz?


Bu dönemde çocuğunuza yemek alışkanlığını kazandıran kolay yenile bilen ve alerji yapmayan gıdalarla beslemeye başlamanız tavsiye olunur. Yeni yedireceğiniz yiyecekleri çocuk açken ona yedirin. Genel olarak ilk dört ayından sonra çocuğa yedirilen ek gıdalar reçel, bisküvi, ekmek, yumurta, sebze çorbası, meyve suyu veya püresi ve başkalarıdır. Bu yeni gıdaların çocuk da alerji yapmamasına dikkat etmelisiniz.


Meyve suyu olarak elmadan başlamak öneriliyor. İlk olarak 2 - 3 tatlı kaşığı ile başlanır ve sonradan artırılır. Meyveni kullanmadan önce iyice yıkayıp kabuklarını soymanız gerekiyor.


Sebze çorbası genelde patates, havuç, pirinçten hazırlanır ve 1 - 2 kaşık yedirmekle başlanır. Sebze çorbası verilmeye başladığından 4 - 5 hafta sonra sebze püresi de yedirmeye başlayabilirsiniz.


Daha sonra çocuğa muhallebi yedirmeye başlayabilirsiniz ki, onun pişirilmesinde de uzmanların tavsiyelerine göre, asla inek sütü kullanmamalısınız. Süt yerine su kullanmanız tercih ediliyor.


Çocuk yukarıda belirtilen yiyeceklere alıştıktan sonra beyaz peynir, reçel, ekmek ve bisküvilerle olan kahvaltılara da başlayabilir. İlk başlarda peynir, reçel ve ekmek sütle karıştırılarak yedirilse de 4 - 5 hafta sonra ayrıca bir şekilde de çocuğa yedirilmeye başlanabilir. 1 - 2 hafta sonra pişmiş yumurta sarısı da kahvaltıya ilave edilebilir. Tercihen yumurtanın akını 1 yaşından önce çocuğa yedirmek doğru olmaz.


7 ve 8. aylarda çocuklara yeni tatlar vermek için tahıllı çorbalar da verilebilir.


İlerleyen aylarda bebeğe 3 - 4 kez çekilmiş dana etinden hazırlanmış kıyma, püre şeklinde balık ve tavuk da yedirebilirsiniz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst