Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Döviz Büroları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Döviz Büroları

Bir ülkenin kalkınmasında o ülkeye döviz girdi çıktısı yapılması büyük ölçüde sağlamaktadır. Bir ülkedeki yabancı döviz varlığı ülkenin kalkınmış olduğunu, turizm ve ticaretin büyük ölçüde yapıldığını göstermektedir. Bunun yanında her kurum ve kuruluşun, işletmelerin yıllık bilançosu vardır bu yıllık bilanço belli bir zaman zarfında birimlerin para takası yapması ile spot döviz kuru denilen yani değiş- tokuş bir işleme tabi tutulur.

Bu işlemleri döviz büroları (döviz işletmeleri ) yaparlar, her dövizin kuru farklı olduğu için ve borsa ile paralel bir şekilde değiştiği için sabit bir döviz kurundan bahsedilemez. Bu yüzden gelecekte belirli bir döviz kuru üzerine birimlerin değişmesi ve herhangi bir firmanın yıllık bilançosu üzerine kararlaştırılmış döviz uygulamalarının sağlanabilmesi düşünülmektedir.

Vadeli döviz işletmelerinin yanında vadesiz işlemlerde söz konusudur. Her döviz bürosu kazanç sağlanabilmesi için, çevrilen döviz kuru üzerinden belirli miktar bir kazanç sağlamaktadır. Bu miktar döviz kurunun standart sapması üzerinden değerlendirilmektedir. Bu yüzden her yıl aynı olması beklenemez. Günler bile bu standart sapmada etkilidir. Ülkelerin karşılıklı güvenli para transferi ve spot döviz kuru anlaşmaları ile paranın güvenliği sağlanmaktadır.

Her döviz işletmesinin yapmış olduğu spot döviz kurları için aldıkları bu primlere halk arasında iskonto da denilmektedir. Döviz kurları peşin ve vadeli kurlar olarak değişmektedirler. Vadeli bir kurun spotu kurun kendisinden yüksek ise bu değer yükselmesi olarak adlandırılır. Borsa da sürekli takip edilen kısım da budur. Hisselerin ve dövizlerin kurlarının yükselmesi ve düşmesi üzerinde paranın değeri üzerinde sapmalar olmaktadır.

Özellikle yurtdışına giriş çıkış yapan turistler giriş yaptıkları ülkelere döviz getirmektedirler. Bu para değişimi de döviz büroları tarafından sağlanmaktadır. Döviz büroları, müşterilerinin belirlenen fiyat üzerinden para alışverişlerini gerçekleştirmelerini sağlayan işletmelerdir. Bir döviz, her zaman Future Kontrat adı altında satın alınan miktarlarda para birim ve oranlarının alınmasını ve satılmasını sağlamaktadır. Bir nevi anlaşma niteliğinde olan bu süreç para birimlerinin satılması ve alınmasını zorunlu kılmaktadır. Döviz bürosu her gün belirli saat aralıklarında çalışmaktadırlar. Hafta sonları ise açık dövizci bulmak çok zordur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst