Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Down sendromu tedavisi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Down sendromu tedavisi

Günümüzde en sık karşılaşılan genetik hastalıklardan birisi olan Down Sendromu tıp literatüründe Trizomi 21 olarak adlandırılan 21. kromozom çiftinde bir kromozom fazla olması durumudur.

İnsanın genetik yapısında olan bu anomali vücut yapısında ve işleyişinde problemlerle ortaya çıkar. Yapısal, yani fiziksel problem olarak en belirgin olan durum bu sendromu taşıyan hastalarda yüz yapısının oldukça farklı olmasıdır. Başları normalden daha küçük ve arka kısmı basıktır. Enseleri belirgin şekilde kısa, geniş, boğumlu ve ense saç çizgisi aşağıdadır. Kulakları kafalarına nazaran biraz küçüktür. Belirgin şekilde gözleri bademe benzer yani çekik ve birbirinden ayrıdır. Çeneleri küçük, dilleri göreceli olarak büyüktür.

Vücut yapıları kısadır, elleri geniş parmakları kısa ve tombuldur, el ayasında tek ve derin olan avuç içi çizgisi vardır. Ayak başparmağıyla ikinci parmak arası boşluk normalden fazladır. Fonksiyonel problemlere bakacak olursak; bu hastalarda belirgin şekilde zekâ geriliği mevcuttur bu sebeple bu hastalarda hafif ve orta seviyelerde öğrenme güçlükleri olur, cümle kurmaları zorlaşır, bebeklerde cümle kurma 4-5 yaşları bulabilir. Etrafındaki insanlarla iletişim kurmada güçlük vardır, iletişim kurması duygusal iniş ve çıkışlarından dolayı problemli olabilir bununla beraber zengin duygusallığı sebebiyle aşk, flört yaşayabilirler, cinsel eğilimleri mevcuttur, evlenebilirler.

Tıp biliminin şuan itibariyle sunduğu olanaklarla Down Sendromu Tedavisi mümkün olmamakla birlikte kalp problemleri gibi yaşamsal hastalıkları yoksa normal bir insanın yaşam süresine ulaşabilirler. Anne karnında yapılan testler ile erken tanı koyularak Down Sendromunun önüne geçilmektedir. Down Sendromlu bebekler dünyaya geldikten sonra özel fiziksel ve zihinsel terapiler yapılarak, beslenme programlarıyla, kaynaştırma programlarıyla topluma uyum sağlamaları olanaklı olmaktadır, örneğin 0-6 yaş arası özel eğitim almış olan Down Sendromlu çocuklar akranlarıyla birlikte okula başlayabilirler.

Burada önemli olan kısım ise eğitimin erken başlaması ve sürekli olmasıdır. Eğitim desteklerine ücretsiz olarak ulaşılabilir, öncelikle tanı sonucu alınarak Sağlık Bakanlığının duyurduğu hastane kurullarına gidip bebeğin engel derecesini gösteren kurul raporu alınmalı, daha sonra kurul raporuyla ikamet edilen bölgenin rehberlik araştırma merkezine (RAM) gidip rapor alınmalı, bu rapor sayesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel iyileştirme merkezlerinde ücretsiz hizmet alınabilir. Özetle, Down Sendromu’nun kesin bir tedavisi olmamasına rağmen, hastalar iyi bir eğitimle neredeyse normal bir insan gibi yaşamlarını sürdürebilirler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst