Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Eczane

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Eczane

İnsan, doğası gereği hasta olan, tedavi edilmeye ihtiyaç duyan bir varlıktır. Modern anlamda tıp kurumlarının bulunmadığı eski çağlarda insanları tedavi etme görevini din adamları, halk hekimleri gibi çok da profesyonel olmayan kimseler yapmaktaydı. Kimya gibi ayrı bir uzmanlık alanı da henüz mevcut bulunmadığından genelde şifalı otları ve hayvanlardan elde edilen materyalleri ilaç olarak kullanmak suretiyle tedaviler gerçekleştirilirdi. Bir anlamda insanoğlunun eczanesi tabiatın kendisiydi.

Kimyanın gelişmesine bağlı olarak modern anlamda eczacılık sektörü de ayrı bir uzmanlık dalı olarak ortaya çıkmıştır. İlaçların üretiminin ve satışının yapıldığı yerlere eczane adı verilir. Etimolojik anlamda Arapça ve Farsça iki ayrı kelimenin birleşmesinden müteşekkil bir kelime olup 'İlaç Evi' anlamına gelmektedir. Kırmızı bir kare içerisinde genelde kalınca yazılmış kırmızı bir E harfi olan tabelalar ile ayırt edilir. Eczacılığın sembolü ise bir kadeh ya da dala sarılmış yılandır. Bunun sebebi çok eski çağlarda yılan zehrinden ilaç yapılıyor olmasıdır.

Eczane açma yetkisi, ülkemizde Eczacılık Fakültesi mezunu ve Sağlık Bakanlığı'nın gösterdiği bazı şartları yerine getiren kimselere aittir. Eczacılık Fakültesi bir kısmı özel olmak üzere 22 üniversitenin bünyesinde bulunmaktadır. Bu fakültelerde 5 yıllık eğitim verilmektedir. Fakültelerde sadece çoğunlukla zannedildiği gibi ilaçların özellikleri ve satışına yönelik eğitimler değil; ilaçların imalatı, hazırlanması, terkip haline getirilmesi gibi birçok konuda eğitim verilmektedir.

Eczane, hastaneden sonra insan sağlığı için en önemli yer olduğu için Eczacılar Odası'nın düzenlemiş olduğu çizelgeler doğrultusunda nöbetçilik sistemine dayalı olarak 24 saat hizmet vermektedir. Ülkemizdeki Eczacılar Odası şehir şehir örgütlenmekte olup en önemli kurumlardan biri Türk Eczacıları Birliği'dir.

Ülkemizde Eczaneler sosyal güvencesi bulunan kimselere, doktorlar tarafından yazılan reçetedeki ilaçlar kapsam dahilinde ise para almadan hizmet vermektedir. Bakanlık aracılığıyla yapılan anlaşmalar ile eczaneler ilaç ücretlerini devletten tedarik etmektedir. Bu durum, zaman zaman anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına ve devlet ile eczaneleri temsil eden kurumlar arasında problemlere neden olabilmektedir.

Normal şartlar altında, eczanelerin reçetede yazan ilacın bulunamaması halinde muadilini, yani eşdeğer özelliklere sahip olanını verme yetkisi bulunmaktadır. Ancak eczane çalışanlarının iğne, aşı ve pansuman yapma yetkisi yoktur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst