Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Elektrik Elektronik

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Elektrik Elektronik

Elektronik eşyalar, günümüzde hayatımızın her anında yer almaktadırlar. Televizyon, bilgisayar, telefon, elektrik süpürgesi vb. eşyaların artık yaşamımızın bir parçası olduğunu düşünmek mümkündür. İşte Elektrik-Elektronik mesleği günümüzde yaşamımızın her alanını ilgilendiren bir meslektir. Elektronik eşyaların tasarımından bakımına ve tamirine kadar çok geniş bir meslek alanını ilgilendirmektedir.

Günümüzde kendi kendini geliştiren bir meslek dalı olan bu alan, ihracat ve istihdam değeri yönünden ekonomiye en birinci derecede katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra diğer sektörlere de önemli katkısı olan bir alandır. Bu alanda ortaya çıkan değişim ve gelişim diğer meslekleri de olumlu etkilemektedir.

Günümüzde ise Elektrik-Elektronik alanı hızla değişmekte ve gelişmektedir. Bu özelliğiyle bu meslekte çalışan elemanların kalifiye olması gereği ortaya çıktığından, bu elemanların yetişmesi için eğitim kurumlarına önemli sorumluluklar düşmektedir. Teknik eleman yetiştirmekten mühendise kadar birçok elemanın iş gördüğü bu aktif sektör oldukça verimlidir.

Bu sektör ülkemizde dışardan getirilen elektronik parçaların montajı ile başlamıştır. Günümüzde ise birçok firma ile faaliyet göstermektedir.

Elektrik-Elektroniğe bağlı sektörler

Bu gün birçok sektör doğrudan veya dolaylı olarak elektrik ve elektroniğe bağlıdır. Mesela; bilişim, tüketim cihazları, telekomünikasyon, endüstri cihazları, askeri cihazlar, bilgisayardır.

Bu alanda lisans düzeyinde eğitim alan mühendisler, PTT, TRT, Telekom gibi kamu sektörünün yanında özel sektörlerde de kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Çok geniş bir iş alanına sahip bu meslekte mühendislik düzeyinde olanlar, soğutma havalandırma, klima sistemlerinde, bobinajcılık, elektromekanik taşıyıcılar, asansör bakım ve tamirciliği gibi birçok alanda iş yapabilmektedirler.

Elektrik ve elektronik ürünlerin ticaretini yönlendiren, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve Japonya’da faaliyet gösteren çok uluslu şirketlerdir. Bu firmaların üretim merkezleri Çin, Tayvan, Singapur, Malezya, Filipinler gibi Doğu Asya ülkelerinde kurulmasının ve üretimin buralarda yapılmasının temel sebebi iş gücünün ucuz olması ve vergi vermemektir.

Bu sebeple bu ülkelerin bu alandaki ihracat payı oldukça yüksektir. Bu alanda kullanılan ürünlerin hızlı gelişimi ve değişimi alanı canlı tutmaktadır. Her geçen gün istihdam ve ihracatı artırmaktadır. Bu da hem diğer alanların gelişimine hem de ülke ekonomisine olumlu etkisini oldukça artırmaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst