Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Elektrikli araçların faydaları nelerdir?

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba.Bu konumda sizlere elektrikli araçların avantajlarından bahsedeceğim.

Günümüzde çevresel sorunların artması sebebiyle insanlarda da bir duyarlılık gelişmeye başladı. Artık doğaya zarar veren fosil yakıt tüketen araçların yerine daha doğasever olan elektrikli araçlar tercih edilmeye başlandı. Büyük şirketler de bu durumun farkında olduğundan yavaş yavaş elektrikli araç üretimine önem vermeye başladılar. Bu şirketlerin başında ise Toyota gelmektedir.

Halen tam anlamıyla yaygınlaşmasa da büyük otomobil şirketleri elektrikli araçlara yönelmeye başladılar. Bu araçlar enerjiyi fosil yakıtlardan değil de elektrik üzerinden alarak hem doğaya hem de insana zarar vermemiş oluyor.

Elektrikli araçlar üretim aşamasında 2 gruba ayrılıyorlar: Tamamen Elektrikli Otomobiller ve Hibrit Otomobiller.

Tamamen elektrikli otomobiller harcamış olduğu enerjiyi de yine kendisi üretiyor. İçerisindeki aksamlarından üretilen kinetik enerji depolanarak araç için kullanılıyor. Bu sayede bir geri dönüşüm yaratılıyor. Aracın kullanmış olduğu pillerin elektriğinin %50'ye yakını da bu şekilde karşılanıyor. BMW'nin tamamen elektrik ile çalışan otomobilleri yakın zamanda piyasaya sunulmuş durumdadır. Bu araçlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için BMW'nin I3 modellerine göz atabilirsiniz.

Hibrit araçlar ise hem elektrik ile çalışan bir motora hem de eski sistem bir motora sahip olan araçlardır. Eski araçlar ile yeni araçların karışımı olarak karşımıza çıkan bu otomobillerde elektrik belli bir noktaya kadar kullanılıyor. Motorun belli bir gücünü elektrik sağlarken biraz üstünü ise eski sistem içten yanmalı motor sağlıyor. Ayrıca hibrit otomobiller benzin veya dizel ile sarj olurlar. Dışarıdan herhangi bir elektrik girdisi söz konusu değidir. Toyota'nın hibrit araçlarını inceleyerek hibrit otomobiller hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Elektrikli araçların faydaları ise şunlardır:

+ Kilometre bazında hesapladığımız zaman çok ucuz bir maliyete sahiptir.
+ Elektrik ile çalışan motorlar çevreye daha az zarar veriyor.
+ Elektrikle çalışan motor diğerlerine göre çok daha uzun ömre sahiptir.
+ Elektrikli motorun karbon salınımı yoktur. (Karbon salınımı kürsel ısınmaya sebep olmaktadır.)
+ Elektrikli otomobillerin tasarımları daha moderndir.
+ Elektrikli otomobiller dolaylı olsa da petrol çıkarmak için yapılan doğa tahribatının önüne geçiyor.​
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst