Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur ve İş İmkanları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Güzel ülkemizde bitmeyecek bir meslek dalı olmaya adaydır emlak danışmanı olmak. Emlakçı ile emlak danışmanı arasında çok bir fark yokmuş gibi görünse de aralarında güçlü benzer bağların olması aynı olduğu anlamına gelmemektedir. Emlak danışmanları insanların ihtiyaçlarına uygun bir gayrimenkul bulmalarında yardımcı olarak kar payı almalarının esas çalışma temeli denilebilir. Emlak danışmanlığı yapmak basit gibi görünebilir, ancak insanları gerçekler ile ikna etmek yetenek ve bilgi istemektedir.


Emlak Danışmanı Olmak İçin Neler Gerekli


Emlak danışmanı olmak için sadece biraz özgüven ve diksiyon gereklidir denilebilir. Bu ikisi başlı başına bu işin hakimiyetini kurabilir mi derseniz de tabi ki kuramaz. Bu iki seçenek en olmaz ise olmaz özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Başarılı olmanın en temel taşlarından birisidir zaten özgüven sahibi olmak. İlk adım olarak İsmek kurslarından yararlanarak gereken emlakçı sertifikanızı almak gerekmektedir. Sertifikasız olmaz mı derseniz de olur neden olmasın.


Emlak Danışmanlığına Nereden Nasıl Başlarım


Emlak danışmanı olma yarışında yalnız olmadığınızı sizinle birlikte bu işi yapan yapmaya çalışan insanların olduğunu unutmayın. Her zaman iyi olan bir adım öne geçecektir. Bu da sizin en iyisi olma yarışınızda start çizgisini belirlemiş olsun. Hemen kişisel bakımımız ile işe başlayalım ve ilk görünüm için güven vermenin önemini anlayalım. Eğer beyefendi bir emlak danışmanı olmak istiyorsanız günlük sakal tıraşınızı olmanızı ve haftada bir saç tıraşı bakımınızı yapmanızı önermekteyim. Eğer bir bayan emlak danışmanı adayı iseniz, çok fazla aşırı cesur giyimlerden uzaklaşmanızı, günlük spor giyimleri tercih etmemenizi, abartılmış makyajdan kaçınmanızı önermekteyim. Bu işleri hallettikten sonra yakın çevremizden başlayarak start verelim.


Emlakçılar İle Görüşün


Semtinizde veya mahallenizde bulunan emlakçının elinde bulunan evleri satabilmeniz karşılığında kendisinin size komisyon verip veremeyeceğini sorun. Genelde bunu kabul edeceklerdir. Kabul etmeyen emlakçılar da olacaktır. Burada önemli olan sizin satmayı başardığınız evden size ne kadar komisyon verebilecek olması. Bilindiği üzere emlakçılar % hesabı ile çalışırlar. Her sattıkları gayrimenkulden %3’lük pay alırlar. Evet, şimdi yapalım bir hesap. Ben İstanbul için bir örnek yapacağım. İstanbul Maltepe‘de daire fiyatları ortalaması 350-450 arasındadır. Tabi ki 1,6 Milyona da daireler var ama bizim o daireleri satabilmemiz için emlak danışmanı olarak uzun süre çalışmamız tecrübe kazanmamız lazım. 350 bin liralık dairenin satışından yaklaşık 10 bin lira kazanmaktadırlar. Eğer siz o daireyi 355 bine satabileceğinizi söyler bu konuda da emlakçıyı ikna edebilirseniz emlak danışmanlığına iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.


Peki, Bu Daireyi Nasıl Satacağız


Size muhtemelen emlakçı arkadaşımız bir zaman tanıyacaktır. Bununda bir hafta olacağını düşünüyorum. Önümüzde bir daire ve 7 gün var. Hadi başlayalım. Bu daireyi siz satabilirseniz 5 bin TL kazanacaksınız. Satamaz iseniz itibar kaybına yol açacak. Hemen işe koyuluyoruz ve tüm sosyal ağlarımızı açıyoruz. Kendi profilimizden daireye ait resimleri lokasyon bilgisini ve fiyatını yazarak paylaşıyor, ilgilenenlerin cep numarasından bize ulaşmasını istiyoruz. İlk günü bu şekilde kapatıyoruz. İkinci gün sosyal ağlarımızdan sayfalar açıyor ve reklam bütçemizi 150 olarak ayarlıyoruz. Bu gün bu evi satmamız gerekiyor. Eğer arayan olursa evde olduğunuzu gelip görebileceklerini söylüyoruz. Bu arada tanıdığımız esnaflara da konu hakkında bilgiler sunuyoruz ilgilenenlerin kendimize ulaşmasını istiyoruz. Eğer fiyat daireye göre abartılı değilse üçüncü günü daireyi satacağımıza inanıyorum. Tabi telefon konuşmaları reklam sunma faktörüne göre bu işlem uzayabilir. Tabi bu işe yeni başlayanlarınız için geçerli. Zamanla çevreniz gelişecek ve yeni teknikler öğreneceksiniz. Özellikle acil satılık ilanlar için tanıyacağınız yatırımcılar çok faydalı olacak.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst