Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Endüstri Mühendisi Ne İş Yapar ve Geleceği Var Mı?

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Üniversite insanın kariyeri konusunda en önemli etkenlerden biridir. Ve okuyacağınız bölümü ne olduğuna emin olarak seçmeniz gerekli. Günümüzde birçok öğrenci henüz bölümünün ne olduğunu bilmemekte. Yada kendi alanıyla alakasız farklı bölümde eğitim görmekte. Bu yazımızda Endüstri Mühendisi bölümüne ele alacağız.
Öncelikle bölümün ne olduğunu anlatmaya çalışalım. Bir işletmenin başlangıcından bitişine kadar var olan tüm operasyonlarının en kaliteli ve en verimli şekilde olması için gerekli kontrolün yapılmasında görevlidir. Bir personelin çalışma ortamındaki tüm unsurlara Endüstri Mühendisi kontrolünde gerçekleşir. Bu yüzdendir ki fakültelerde Endüstri okuyanlar herşeyci olarak bilinir.
Bir fabrikada çalışıyorsanız, personelinizin makinesinde yaşanan sorunlara kadar her türlü duruma müdahale ederek üretimin aksamaması boş sorumluluğunuz olurken yerine bir çözüm üretmekte sizin göreviniz. Gerekli planlamayı doğru şekilde gerçekleştirip hedefler doğrultusunda çözüm odaklı çalışmanız gerekli.
İş güvenliğinden tutunda hatalı ürünlerin çözümü ve doğru şekilde üretime kadar sayısız görevinizle takılan lakap herşeyci olmayı yerine getirmektesiniz.
Bu bölümü okumak ve meslek olarak yapmak istiyorsanız bunu yapabileceğinize inanmanız gerekli. Belki Endüstri mühendisi olarak sadece pazarlama yönetiminde de yer alabilirsiniz ancak var olan asıl iş tanımı yukarıdaki gibi olmakta. Birçok markanın şu an CEO olarak Endüstri mühendisi seçiyor olması mesleğin önünü açmaya devam etmekte. Hızlı ve anlık çözüm olarak kişisel özelliğe sahipseniz pişman olmayacağınız bir meslek.
Kendi içinizde tüm durumlarını tartışarak bu bölümü okumaya karar verirseniz üniversitelerden 4 yıllık lisans eğitimi almanız gerekli. Bazı önlisans bölümlerini okuduktan sonra DGS ile geçiş yapmanız da mümkün.
Son olarak en çok merak edilen maaş konusu da asgari ücretin minumum 1,5 katı fazlasından başlayarak 4 katına kadar yaptığınız göreve göre değişkenlik göstermekte.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst