Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Endüstri Mühendisliği Nedir?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Sanayi Mühendisliği Nedir?


Malzemeler ve makinelerden maksimum verim elde etmek için karar ve hizmet operasyonlarından ulaşım ve lojistiğe kadar üretim sürecinin tüm faktörlerinin en iyi şekilde yönetilmesini sağlayan kişidir.


Proje yönetimi, danışmanlık, üretim planlaması sorumluluğu olan bu bölüm halk tabirinde ‘çorba mühendislik’ ‘her şeyden az buçuk anlayan mühendis’ olarak geçerler. Aldıkları dersler ile genelde diğer mühendislik departmanlarına görev vermeyi ve o süreci yönetmeyi öğrenirler. Şirketlerde ve firmalarda bu mühendisler bazen ‘CEO’ olurlar.


Sanayi mühendisleri; teknik mühendislik bilgisi ile kendilerini donatırken ekonomi ve insan bilimleri hakkında da bilgi sahibidirler. Bir makinenin tasarımı yapıldıktan sonra üretim kararı alınırken, üretimin bütçe planlamasını ve giderlerin organizesi yapılırken ve ürünün kimlere hitap edeceğini belirlerken onlara danışılır.


Bu mühendislerin, herhangi bir sektöre bağlı olma zorunluluğu yoktur. Çalışma imkanlarını oldukça geniştir. Örnek vermek gerekirse; ağır sanayi, yazılım, araştırma ve geliştirme, iş analizi, satış ve pazarlama sektörlerinde çalışabilen sanayi mühendisleri aynı zamanda savunma sanayi, bankacılık, danışmanlık, telekomünikasyon, denizcilik, nakliyat, otomotiv, tıp ve ilaç sektörlerinde de kendilerine yer bulabilirler. Kariyerleri için belli bir sektöre bağlılıkları olmadığından; hareketli iş hayatları vardır.


Bahsi geçtiği gibi diğer adı sanayi mühendisliğidir. Sanayi mühendisleri insanlar ve teknik işlemler arasındaki köprüdür. Makine mühendisinin, yazılım mühendisinin ve diğer mühendisler için günlük/haftalık/aylık/dönemlik /yıllık iş organizasyonunu çizdikten sonra sistemin işleyişindeki aksaklıklara çözüm üretirler.


Sanayi Mühendislerinin Gördükleri Dersler Nelerdir?


Türkçe, Kimya, Fizik, Matematik, İşletme Yönetimi, Sosyoloji, Teknik Resim, Akademik Yabancı Dil, Analitik Muhakeme, Programlama, Ürün, Dayanıklılık, Mikro ve Makro Ekonomi, Yöneylem Araştırması, İstatistik ve Olasılık, Bilgi İşlem, İş Metodolojisi, İmalat Yöntemleri, Nümerik Analiz, Tesis Planlaması, Üretim Organizasyonu, Kalite Kontrol, Şebeke Analizi, Çizgi Cebiri, Mühendislikte Ekonomi, Maliyet ve Yönetim Muhasebesi, Ergonomi, Sistemlerin Analizi, İş Hukuku, Uygunluk Raporları (Fizibilite) ve İnkılap Tarihidir.


İşletme, makine mühendisliği, mekatronik Müh. yazılım mühendisliği, donanım mühendisliği, bilişim sistemleri mühendisliği bölümleri ile ortak dersleri bulunurken, elektrik ve elektronik mühendisliği, fizik mühendisliği de ortak dersler alırlar. Ayrıca kimya mühendisliği, matematik mühendisliği,


kontrol ve otomasyon mühendisliği, hukuk ve imalat mühendisliği bölümleri ile ortak dersler alırlar.


Nerelerde Çalışırlar?


Çalışma ortamları sektörlerine göre değişir. Onları bir atölyede de görebilirsiniz ofis ortamında bir büroda da bu tamamen çalıştıkları iş kolu ve tercih ettikleri ortama bağlıdır.


Satış ve pazarlamaya ilgisi olan mühendisi büroda telefon başında görebileceğiniz gibi ağır sanayiye yönelen mühendisi atölyede bulabilirsiniz. Eklemek gerekirse; kendi işlerini kurup yanlarına yönetim için birini almadan bütün organizasyonu üstlenmeleri de mümkündür.


Temelleri Ne Zaman Atılmıştır?


Endüstri mühendisliğinin temelleri 1856-1915 yıllarında yaşayan ve sanayi mühendisliğinin kurucusu olarak Amerikalı bir mühendis olan Frederick W. Taylor kabul edilmektedir. W.Taylor bir makine mühendisiydi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst