Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Ergenlikte Kimlik Karmaşasının Nedenleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Ergenlikte Kimlik Karmaşasının Nedenleri

Bireylerde çocukluk döneminin yerini yeni yeni yetişkinlik döneminin aldığı evreye ergenlik dönemi denilmektedir. Bu dönem, insan hayatı boyunca belki de en fazla ikilemin yaşandığı, en fazla kafa karışıklıklarının olduğu evredir. Her ne kadar kız çocuklarında ve erkek çocuklarında ergenlik dönemi farklı şekillerde geçirilse de, ortak olan özellikleri her ikisi için de son derece zor bir dönem olduğudur.

Bu dönemde sadece yaşanan kafa karışıklıkları veya ikilimler kendini göstermez. Bedenen de değişimler yaşanır ve bu durum, zaten zor olan bu evreyi daha da zorlaştırır.

Kişilerin hem bireysel hem de toplumsal sorgulamaları da ergenlik döneminin en belirgin özelliklerindendir. Bireylerin aileden uzaklaşma ile birlikte arkadaş çevrelerine aşırı düşkünlüğü, sadece ergenlik dönemine giren bireyleri değil ailelerini de zor bir evreye girdirmektedir.

Öte yandan bireylerde sadece psikolojik değil diğer bazı davranış bozuklukları da gözlenebilmektedir. Bu davranış bozukluklarının başında ise yeme alışkanlıklarının değişimi gelmektedir. Vücutta salgılanmaya başlayan cinsiyet ile ilgili hormonların artması sonucunda, bireyler daha fazla yeme veya hiç yememe gibi alışkanlıklar edinebilmektedirler. Zaten değişim içine giren vücutlarında, bir de kilo artışı veya azalışı ile bireylerde yaşanan kimlik karmaşası daha da artmaktadır.
Ayrıca ergenlik döneminde bireyleri bekleyen bir diğer tehlike ise piyasada kolayca ulaşılabilen bağımlılık yapan maddelerdir. Ergenlik dönemindeki bireylerin yeterince gelişmemesi ancak yeterince maddi imkana ulaşabildiklerinden dolayı, bu madde satıcılarının da birinci dereceden müşteri kitlesini oluşturabilmektedirler.

İşte tüm bu hormonal değişimler, yaşanan psikolojik problemler, çevreden gelebilecek olumsuz etkiler kişilere ergenlik dönemlerinde büyük bir kimlik karmaşası yaşatabilmektedirler.
Bu evreye giren veya yaşayan bireylerin doğru kimliklerini kazanabilmek açısından en büyük görev tabi ki de kişilerin ailelerine düşmektedir. Çocuklarının dışarıya yönelimlerini azaltarak veya doğru faaliyetlere yönlendirerek; örneğin spor, müzik, satranç, kitap okuma, yabancı dil öğrenimi gibi faaliyetlere yönlendirerek daha sağlıklı gelişim gösteren bireyler kazanılabilinir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst