Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Erteleme Hastalığı Olanlara Öneriler

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Erteleme Hastalığı Olanlara Öneriler

İnsan, fıtratı gereği yapılacak olan işleri kolay olandan zor olana, kısa sürede bitecek olandan uzun sürede bitecek olana doğru kendi yargılarına göre sıralar. Ardından zor olan işi erteleyip kolay olanı yapar. Bu bağlamda ertelemenin belli bir yere kadar normal olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat erteleme işi kişi de süreklilik halini almışsa korkulacak boyutlara ulaştığı anlamına gelir. İşte bu boyutlara ulaşan erteleme işine psikolojide procrastination yani erteleme hastalığı olarak adlandırılır. Küçük bir örnekle bu hastalığı anlatacak olursak; erteleme hastalığı olmayan kişi normal bir şekilde yapması gereken rutin işlerini yapar. Bazen motivasyonu azalsa da yapması gereken işleri mutlaka zamanında yapar. Erteleme hastalığı bulunan kişiler tabiri caiz ise yumurta kapıya dayanana kadar yapması gereken işi sürekli erteler.
Erteleme hastalığının nedenlerine bakacak olursak ilk sırada bizi kişide görülen mükemmel olmak istemesi bizi karşılar. Bir işe başlarken o işi mükemmel yapmak istemesi ve bunu yapamayacağını düşündüğünde işi yapmak için kişide var olan bütün şevkin kaçması sonucunda o işi sürekli ertelemesi.
Kişide görülen motivasyon eksikliği listede bizi karşılayan ikinci nedendir. Kişi yaptığı işin başarısız olacağını ve ya beğenilmeyeceğini düşündüğü için bu neden daha fazla görülür.
Kişiye uygun olmayan proje, ödev, iş seçimi gibi durumlarda erteleme hastalığının nedenleri arasındadır.
Erteleme hastalığı olan kişilerin bu durumdan kurtulmaları için birkaç yol mevcuttur. Erteleme hastalığı olan kişiler için birkaç öneriyi bir araya topladık. Bu önerilere sıra ile göz atarsak kişinin yürüyüş yapması listede göze çarpan ilk madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin dışarıda geçireceği kısacık zaman dilimi zihne ve bedene pozitif enerji verecektir. Bir işi yaparken bölünmeyecek ortam ve zaman dilimi listede yer alan ikinci maddedir. O işi yapmaya başladığında kişi hiçbir şeye bakmayacak ki o işi zamanında bitirsin. Gün içinde en verimli zamanın seçilmesi yapılması gereken iş için en iyi yollardandır. Gün içinde yapılacak işleri yazmak ertelememek için en iyi yollardandır. En kolayları en önce halletmek listede yer alan diğer bir maddedir. O işi yaparken kısa molalar vermeniz, kendinizi ödüllendirmeniz öneriler arasındadır. İşe başlamadan önce mutlaka biraz uyuyun. Uyumamanız sizi daha çok yavaşlatacak ve ertelemek için bahane yaratacaktır. Ve listede yer alan en önemli ve son madde kendinize iyi davranmanız gerektiğidir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst