Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Eskişehir Gezilecek Görülecek Yerler

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
ESKİŞEHİR GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER
Tatil planları içerisinde iseniz ve halen nereye gideceğinize karar vermemişseniz listenin en başına Eskişehir mutlaka alın. Anadolu medeniyetler şehri olan bu kent tarihi alanlarıyla, muhteşem manzarası ve tarihi evleri ile görülmeye değer bir şehir ulaşımı da oldukça rahat Türkiye nin neresinden gelirseniz gelin kolay ulaşım sağlarsınız son yıllarda hizmete sunulan hızlı tren sistemiyle uygun ücrete tatilinizi getirirsiniz. Hava alanı mevcuttur, kara yol ve hızlı tren sistemi daha çok tercih edilmektedir. Türkiye nin en Başarılı ve kökü üniversitelerinde ilk üçe giren Anadolu Üniversitesi de bu şehirdedir. Öğrenci şehri de denilmektedir.
Birlikte adım adım Eskişehir gezelim kararınızı vermeniz daha kolay olacaktır.
Porsuk Çayı Ve Adalar, porsuk çayı şehrin ortasında geçer, porsuk çayı çevresinde kalan yerler ise Adalar olarak bilinir. Birçok kaffe, restoran bulunmaktadır porsuk çayı etrafında, çaya karşı bir kahve içmeden ayrılmayın, yaz aylarında çimlere oturan halk oldukça hoş zaman geçirmektedir, yaz aylarında özellikle gondol ve bot turları düzenlenmektedir. Size önerim mutlak bu heyecanı yaşayın.
Tarihi Odun Pazarı Evleri, burası en eski yerleşim yeri olarak bilinmektedir, Selçuklularca ve Osmanlı devletine, cumhuriyet döneminde ki birçok tarihi alan burada yer almaktadır çoğu restore edilmiştir. Tarihin farklı dönemlerini bir arada yaşayacağınız bir yerdir burası. Eskişehir için ve Türkiye için önemli tarihi yerdir burası.
2012 UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır. Eski kent merkezinde müze, butik, hediyelik eşyalar, oteller bulunmaktadır.
Sazova Parkı, görsel olarak kendinizi masalda yaşıyormuş hissi verecek bir yerdir burası parkın içerisinde korsan gemisi, masal şatosu, uzay evi, bilim merkezi, akvaryum, yapal gölet vardır.
Büyüleyici bir yer parkın içersin de restoran ve kaffeler de vardır.
Kent park, Türkiye nin ilk yapay plajı buradadır, burada eğlenceli zaman geçirebilir dinlenme olayına da sahiptir. Görülmesi gereken yerlerden biridir.
Atılhan El Sanatları Çarşısı, burası önlü odun pazarı bölgesin de yer alır, bu çarşı da özellikle lüle taşından yapılmış eşyalar ve hediyelik eşyalar yer almaktadır Eskişehir gelip de hediye almamak olmaz.
Yılmaz Büyükerşen Bal Mumu Heykeller Müzesi, odun pazarın da bulunan bu müze özellikle hafta sonu ziyaretçi akınına uğramaktadır.
Doktorlar Caddesi, bu cadde araç trafiğine kapalıdır ve Eskişehir en önlü caddelerinden biridir. Caddenin üzerinde tramvay geçer ismini doktorlar caddesi almasının sebebi cadde boyunca doktorların muayeneleri burada bulunmasıdır. Takıcılar, birçok önlü giyim mağazası burada bulunmaktadır
Haller Gençlik Merkezi, özellikle üniversitelilerin yaşadığı bağlar bölgesine yakın bir yerdir. Turistlik mekânlardan biridir, kaffeler, hediyelik eşya satan dükkanlar, öğrencilerin uğrak yeridir
Osmanlı Evi, Osmanlı sivil mimarinin ilk örneklerini bu ev sergilemektedir ilk dönem milletvekili olan Halil İbrahim Sipahioğlu bu evi yaptırmıştır. Görülmesi gereken bir mimari bir alandır.
Reşadiye Camisi, merkezde bulunan bir camidir tarihi değeri yüksektir, 1979 restore edilmiş değerli bir mekandır
Lüle Taşı Müzesi, Eskişehir de çıkarılan lüle taşı hem Eskişehir için hem de Türkiye için oldukça önemlidir burada 60 sanatçıya ait ve 400 kadar eser bulunmakta ve bura da sergilenmektedir.
Eskişehir de ne yenilir ve içilir sorusuna ise, Eskişehir Çiğ börek Börek Evi, Eskişehir gelip bu böreklerin tadına bakmadan gitmeyin.
Önlü kahvaltı salonları, her çeşit kahvaltılıkların bulunduğu kahvaltı sofrası mevcuttur.
Balaban kebap, kırım tatarlarının buraya kazandırdıkları bu kebap çeşidinin tadına doyamayacaksınız uzun yıllar boyunca buraya hizmet vermektedir.
Bu güzel şehre mutlaka uğrayın, pişman olmayacaksınız.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst