Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Exper Nedir Nasıl Banka Eksperi Olunur

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Eksperlik, Türkiye'de pek yaygın olan bir meslek olmasa da yurt dışında fazla rağbet görür. İleride ülkemizde yaygınlaşması muhtemel olan mesleklerdendir. Ekonomi, bu mesleksiz daha düzensiz bir hale gelebilir. Ekspertiz çalışmalarını yaparak bankaların kredi kullandırmak istediği müşterilerinin kredisi ile satın almak istedikleri ürünün gerçek değeri belirlenmesinde çalışan banka çalışanları bulunur. Bankaların kadrolu, kontratlı veya sözleşmeli bir çalışanı gibidir.


Kimler Eksper Olabilir?


Bankaların işçi ve personel alımı özel koşullar aramaktadır. Banka alacağı personelin veya işçinin niteliğini kendisi belirler. Bankaların nitelikli pozisyonlarına alınacak personellerden istenilen şartlar genelde her bankada aynıdır. Finans kavramını, piyasaya hakimliği ve kredilerin ne durumlarda olduğunu iyi bilen ve anlayan personeller her zaman bir adım önde olurlar.


Nasıl Eksper Olunur?


Eksper olarak görev yapmak için sermaye piyasaları kurulu lisans sınavından başarılı olmak gerekir. Sınavın genel amacı sermaye piyasası alanında adayların ekonomi ve finans yönlerini tartmak, becerilerine göre yeterliliklerini test etmek, tecrübelerini gösterir lisans belgesi vermek ve kontrol etmektir. Her yıl bir aksilik yaşanmadığı takdirde ocak, mayıs ve eylül aylarında sınavlar gerçekleştirilir. Bu sınavdan başarılı olunması için en az 70 puan alınması gerekmektedir. Sınavdan başarılı olduktan sonra bankanın bu alanda çalıştıracağı personelde genellikle tecrübe aranmaz veya tecrübe sınırı düşük tutulmasına rağmen bazı bankalar tecrübeli personel istemekte ısrarcıdır. Sınavdan başarılı olduktan sonra bankaların eksper alım şartlarına bakmak gerekebilir.


Bankaya Nasıl Eksper Olarak Girilebilir?


Bazı bankalarda eksper kadrosu olarak özel bir işe alım gerçekleşmeyebilir. Fakat bankaların bazı bölümleri eksperlerle alakalıdır. Finanstan ve ekonomiden iyi anlayan gençler kolaylıkla o bölümlere girerek ileride iyi yetişmiş bir eksper veya bankacı olabilirler. Nitelikli personeller bankanın ilgili bölümlere yapacağı başvurularla eksper olarak konut kredilerinde görevlendirilebilirler.


Benim fikrime göre, günümüzde sığ köşelerde kalmış olan mesleğe yoğun ilgi artışı önümüzdeki dönemlerde gerçekleşecektir. Eksperlik alanında ülkemizde sahanın kalabalık olmaması ve tatmin edici maaşlar sayesinde ileride daha çok tercih edilen meslek haline gelmesi oldukça muhtemeldir. İyi yetişmiş eksperler çıkarmak içim meslek altyapısının da düzenlenmesi ve geliştirilmesi gereklidir.


Genelde exper ücretleri 1000₺ seviyelerindedir ve işlemler tahminen 1 hafta sürer. Ev kredisine başvurursunuz ve bankadan çekmek istdiğiniz tutarı söylersiniz. Örneğin ev 400.000₺’dir ve siz 250.000₺ kredi çekmek istiyorsunuzdur.


Fakat bazı durumlarda banka kendini garanti altına almak ister. Örneğin 400.000₺lşk ev için siz 1000.000₺ çekmeye çalışırsanız, banka kredi verirse ve siz ödeyemezseniz banka evi haczeder fakat ev 400.000 değerindeyse banka zarar etmiş olur.


İşte bu durumda exper evin değernin gerçekten ne kadar edeceğini belirler. Tahmin eder. Banka size kredi vermek istiyorsa genelde çekmek istediğiniz tutar kadar bedel biçilir fakat bazen komik bir şekilde 400.000₺’ye satılan evin değeri 250.000₺ olarak belirlenebilir. Bu durumda yeterice peşinatınız yoksa evi alamazsınız.


Experlik gizlidir. Yani experinizin kim olacağaını normal şartlar altında öğrenmemeniz gerekir.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst