Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

F35 Savaş Uçağının En Garip Özellikleri

Ene

Üye
Katılım
23 Ocak 2020
Mesajlar
22
Tepki puanı
1
Golden Thread
0
Puanları
3
Merhaba. Bu yazımızda F35 savaş uçaklarından öne çıkan bazı özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Daha önce sürekli haberlere konu olan F35 savaş uçakları aslında birkaç ülkenin beraber hazırlamış olduğu bir proje doğrultusunda üretilmekteydi ancak Türkiye'nin izlemiş olduğu politikalar sebebiyle projeye bir süre ara verildi. Daha sonra ne olacağı ise henüz belli değildir.F35 savaş uçaklarının normalde ismi "Şimşek 2" olarak geçmektedir. Çok amaçlı olarak üretilen bu uçaklar genellikle bombardıman uçakları kategorisine girmektedir. F35 savaş uçakları üretilirken diğer tüm savaş uçaklarının bütün özellikleri tek bir uçakta birleştirilmesi amaçlanarak yapılmıştır. Böylece daha önce üretilmiş olan bütün savaş uçaklarının özellikleri hem aynı uçakta birleştirilecek hem de daha maliyetli bir sonuç ortaya çıkacaktı.F35 savaş uçakları Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Avustralya, Kanada, İtalya ve Türkiye gibi ülkelerin katkılarıyla üretilmektedir. Bu savaş uçağı ilk deneme uçuşunu ise 2006 yılında yapmıştır. Ayrıca F35 savaş uçaklarının üç ayrı modeli daha vardır.

F35 savaş uçağının diğer tüm savaş uçaklarından farkı ise uçağın sahip olduğu silahların hiçbir şekilde dışarıdan görülmemesidir.F35 uçağının 3 farklı modeli vardır. Örneğin F35A modeli daha önce bildiğimiz savaş uçaklarının benzeri olarak kalkış yapabilen bir modeldir. F35B modeli ise dikey olarak kalkış iniş yapabilen bir modeldir. F35C modeli ise uçak gemileri için üretilmiş olan modeldir. Türkiye bu uçak modellerinden sadece F35A için destek sağlamaktadır. Türkiye'nin uçak gemisi bulunmadığından dolayı diğer modellere ilgisi bulunmamaktadır. Diğer modeller genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere gibi savaş uçağı gemisi bulunan ülkeler için üretilecektir. F35 savaş uçaklarının alınması ile birlikte ülkemizde sıklıkla kullanılan F16 savaş uçakları artık tarihe karışacaktır.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst