Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Fırında Balık Yapmanın En Kolay Yolu

Katılım
22 Ocak 2020
Mesajlar
208
Tepki puanı
11
Golden Thread
0
Puanları
18
Eğer balık seviyorsanız yemek bulamadığınız günlerde en kolay yemeklerden biride fırında balık diyebilirim. Herhangi bir markete girin ve palamut ya da levrek ne istiyorsanız kendinize göre alın. Balık satan kişiden rica ederseniz temizliğini dahi yapıp size verecektir.

Evinizi gittiğinizde içi ayıklanmış ve yıkanmış balığınızı yemek yağı ve tuzla yavaş yavaş ovalayın. Yemeyiniz fırına girmeye hazır. 180 derece ısıtılmış fırına yemeğinizi atabilirsiniz. İsterseniz yayına tüm şekilde soğan ve domates atarak yanına ekstra tat ekleyebilirsiniz. Pişmiş soğan ve domates de yemeğinizi ekstra olarak pişecektir.

Balığımız pişerken hafif bir salata hatta sadece dilimlenmiş soğan ve limon karnınızı doyurmak için yetecektir. Buradan gerisi sizin ağız tadınıza kalmış. Oldukça mükemmel bir yemeği bu kadar basit şekilde yapmanız mümkün. Ha isterseniz harç hazırlama gibi farklı birçok tariflerde var ama bence balığı bu şekilde sade yemeniz asıl tadı almanızı sağlar.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst