Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Forum Sitesi Kurmak mantıklı mı?

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Forum Sitesi Kurmak mantıklı mı?

İnternetin kullanımının büyük bir oranda yaygınlaşması sonucunda, web sitelerinin sayısında da büyük oranda bir artış yaşanmaktadır. Sanal ortamda kurulan bu web siteleri ile bilgi paylaşımında bulunabilir, mal veya hizmetlerin satışını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bilgi paylaşımı konusunda ise özelikle son dönemlerde forum siteleri büyük ilgi görmektedir. Kullanıcıların mail adresleri ile kolaylıkla belirli bir ücret ödeyerek ya da ücretsiz bir şekilde üye olabilecekleri bu forum sitelerinde amaç farklı konular hakkında bilgi paylaşımlarında bulunmak ve kullanıcıları bilgilendirmektir. Aklınıza gelebilecek her türlü konu hakkında forum sitesi kurmak imkanı bulunmaktadır. dilerseniz belirli bir konu üzerinde değil, birçok farklı konu hakkında kullanıcıların bilgi paylaşımında bulunabileceği bir forum sitesi oluşturabilirsiniz.

Forum sitesi kurmak için öncelikle kuracağınız forumun temasını belirlemeniz gerekmektedir. Tek bir konu hakkında paylaşımların yapılacağı bir forum sitesi oluşturacaksanız bu konunun kategorilerini belirlemelisiniz. Tek kategori altındaki form siteleri başarı oranı en yüksek forum siteleridir.

Eğer ruzgar.com gibi farklı alanlarda paylaşımda bulunulabilecek bir forum sitesi oluşturacaksanız da yine bu konuları önceden belirlemeli, kategorilerinizi oluşturmalı ve gereksiz tüm detay alt kategorilerinizden kurtulmalısınız. Aksi halde içerik olmayan kategorilerinize Google amca çöplük muhemelesi yapacak ve sitenizi indexlemeyecektir. İndexlesede ziuaretçi göndermeyecektir.

Konu belirleme ve kategori oluşturma işlemlerinden sonra forum sitesi kurmak için bir alan adı belirlemeniz gerekmektedir. Alan adı önemlidir. Bu sitenin alan adı ruzgar.com 'dur. Alan adını nasıl alacağınızı ve nasıl forum sitesi oluşturacağınızı bu kısımda sorabilirsiniz. İnsanları çekecek bir alan adı güzel olacaktır. Memur forum, bisikletforum, akvaryumforum vs gayet güzel forumardır. Forumsokagi.com gibi sempatik davet eden güzel isimler de bulabilirsiniz.

Forumunuzun amacına uyan, paylaşılan bilgilerin hangi konu hakkında olduğunu açıklayan, aynı zamanda ilgi çekici ve basit bir alan adı belirlemeli, kullanıcıların ilgisini alan adınızla kolaylıkla çekebilmelisiniz. Tüm bunlarla beraber seçeceğiniz alan adının özgün olmasına da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Alan adınızı da belirledikten sonra forum sitesi kurmak için kaliteli bir şekilde hizmet vermekte olan forum yazılımlarını satın almanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz olan forum yazılımlarını da kullanabilirsiniz, fakat ücretli olan forum yazılımları ücretsiz olan yazılımlara göre daha fazla özellik içermektedir bunu unutmayın.

Ayrıca yaşanabilecek herhangi bir arıza durumunda teknik destek alabilme imkanınız bulunmaktadır. Forum yazılımı dışında hosting alımınızı da yine size profesyonel olarak hizmet sağlayabilecek firmalardan gerçekleştirmeniz sitenizin verimli çalışabilmesi için dikkat etmeniz gereken noktalar arasında bulunmaktadır. mavihosting.com 'dan hosting hizmeti alabilirsiniz. Veya aynı şekilde buraya yazarak destek alablilirsiniz.


Son olarak ise forum sitesi kurmak için yedekleme konusunu da göz önünde bulundurmalı eğer yapabiliyorsanız forum sitenizin yedeklemesini kendiniz yapmalısınız. Düzenli olarak yedek alın. Yedek almadığınız her gün kaybettiğiniz bir gündür bunu unutmayın.

Hosting firmalarının çoğu yedekleme hizmeti de vermektedir, ancak bilgilerinizin güvenilir bir şekilde korunabilmesi için yedekleme işleminizi mutlaka sizde gerçekleştirmelisiniz.

Forum siteleri video ve resim içeriği eklemekten uzak sözlük gibi çok kolayca içerik üretilebilecek ve bence asla ölmeyecek muhteşem yapılar.

Okurken hızlı okuma teknikleriyle yazıları okuyabiliyorsunuz ve bir yazı çöp mü yoksa değerli mi anlayabiliyorsunuz. Video yani youtube 'larda ise bu mümkün değil. Eline kamera alan malesef efev arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz diyor.

Bu açıdan bakarsak forum sitesi oluşturmak mantıklı. Çünkü kullanıcılar da içerik üretebiliyor. Birbirleriyle tanışabiliyor iletişim kurabiliyorlar.

Forum sitelerine de resim ve video eklenebiliyor ayrıca.

Kendinize özel bir kategori seçtikten sonra forum sitesi kurmak mantık. Çünkü youtube sayfaları google ait. Facebook sayfaları Zuckerbegr'e ait Instegram keza aynı.

Forum sitleeri ise sadece size ait.

Forum yazılımı olarak Xenforo, Vbulletin, IPB vs bir çok ücretli ve ücretsiz laternatifi mevcut.

Takıldığınız yerde burda yardımcı olabilirim.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst