Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

G Suite Google Business Spam mail problemi

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Google G Suite para verip kurumsal mail adresi kullanmaya başlamanız maillerinizin spam veya junk klasörüne gitmesiyle sonuçlanmayacağı anlamına gelmez.

Bunun yanında aşağıdaki kontrolleri de yamanızı öneririz:

Bir teklif gönderdiğinizi düşünün karşı taraf mail gelmedi diyor ama siz eminsiniz. Maalesef muhtemelen mailiniz karşı tarafın spam klasöründe olabilir. veya bir web siteniz var. Biri sitenize üye olmak istiyor ama başaramıyor. Çünkü mail ya engellendi ya da spam klasöründe bekliyor.

Karşı tarafa spam klasörünüzü kontrol edin deme şansınız her zaman olmayabilir. Ayrıca bu mail neden spama düştü ki demekki güvenli değil algsını yıkmanız imkansız.

Bu problemi yaşayan bir çok kişi var.

Öncelikle kötü başlayıp iyi devam edelim. Bu konudaki acı gerçek, % 100 garantili e-posta teslimi diye bir şey olmamasıdır. Bunu kimse garanti etmemelidir çünkü güvenlik duvarları yazılımlar donanımlar işlerini her zaman doğru veya yanlış yapabileceklerdir. Mailin garantili olarak gönderileceğini Google bile garanti edemez. Çünkü Google'a para ödemeniz sizin kesinlikle spam yayın yapmayacağınız anlamına gelmez.

Fakat bazı kolay ayarlarla spam klasöründen kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Özellikle hotmail ile biten mailler spam konusunda acımasızdır ve bırakın spam klasörü çoğu zaman maili bile reddeder.

Spam filtreleri, hangi e-postaların gelen kutusuna, spam klasörüne gittiğine veya tamamen engellendiğine karar vermek için çeşitli faktörlere dayanır. Bu, gönderenin e-posta adresini, IP adresini (e-postalar için posta adresi gibidir), mesajınızın içeriğini (klasik spam mesaj içeriklerini bilirsiniz) ve e-posta için belirli kimlik doğrulama protokollerini içerir.

Bu çok faktörlü filtrelemenin sorunu şudur: Tamamen meşru e-postaların bile yanlışlıkla i-spam olarak işaretlenebilir.

Ne yapabilirsin?

En büyük tek şey, alan adınızın doğru bir şekilde doğrulandığından emin olmaktır. Bu işlemler genelde yaklaşık 10dk sürüyor fakat DKIM doğrulamaları size bağlı olarak daha uzun hatta 72 saate kadar uzun sürebilir.

E-postanızın doğru bir şekilde doğrulanması için, barındırma hesabınıza üç TXT (metin) DNS kaydı eklemeniz gerekir (Gsuite'yi kurduğunuz yer - genellikle alan adınızı satın aldığınız ve web sitenizi barındırdığınız yer).
Bunlar üç protokoldür:

  1. SPF
  2. DKIM
  3. DMARC

İlk önce
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol to view URLs content!
adresine gidin ve bir test e-postası gönderin. Bu, e-posta ayarlarınızla ilgili belirgin sorunları gösterecek harika bir ücretsiz hizmettir.
“Tam olarak doğrulandınız / tam olarak doğrulanmadınız” diyen üçüncü sekmeye bakın. Bu, üç protokolden herhangi birinin yanlış kurulup kurulmadığını gösterir. Kurulum yapılmamışsa, yapmanız gerekenler şunlardır:

1. SPF: bu değere sahip bir TXT kaydı ekleyin:
Kod:
Lütfen, Giriş Yap veya Kayıt Ol içeriği görmek için!
Ana bilgisayar kaydı “@” olmalıdır

2. DKIM: Gsuite içinden bir anahtar oluşturmanız ve ardından bunu hosting hesabınıza TXT kaydı olarak eklemeniz gerekir.

Bunun için G Suitte oturum açın--> Uygulamalar Kısmına Girin --> G Suite Tıklayın --> Gmail Ayarlarına Girin --> Eposta Kimlik Doğrulaması Kısmına girin.

Alan adınız için bir DKIM XT kayıt değeri oluşturun ve DNS ayarlarınıza giderek aldığınız Key ile bir DKIM anahtarı oluşturun.

Girişleri yaptıktan sonra Kimlik Doğrulamasını başlat'a tıklayın. Bu işlem duruma göre 24 saat kadar sürebilir.

gsuite DKIM kimlik doğrulaması.png

3. Adıma geçmek için 1. ve 2. adımların doğru olarak yapılmış olması gerekmektedir.

3. DMARC: Bu değere sahip bir TXT kaydı ekleyin: v = DMARC1; p = reddetme; Rua = ileti gönder: iletisim@alanadiniz.com
“Mailto:” sonrasındaki son bölümü posta yöneticisi @ veya info @ gibi e-postalarınızdan biriyle değiştirin.
Ana bilgisayar kaydı “_dmarc” olmalıdırÖnemli NOT: DMARC, yalnızca önce SPF / DKIM kurulumunu doğru yaptıysanız çalışır. DMARC ile ilgili e-posta raporları almaya başlayabilirsiniz. Gsuite'de bunları otomatik olarak arşivleyen bazı temel filtreler ayarladım.
Bu üç protokolün tümü ile, bu değişikliklerin diğer test e-postalarına yansıtılması birkaç saat sürebilir.

Kara Listeler:

Mail-Tester sonuçlarınızda bazı kara listelerde listelendiğinizi görünce şaşırabilirsiniz. Bu, hayatınızda hiç spam e-posta göndermemiş olsanız bile mümkündür.
Kara listelerin iki parçası vardır: IP'niz ve alan adınız
IP, elektronik posta için posta adresi gibi davranan genellikle 9 numaradan oluşan bir dizedir.
Gsuite, hizmetleri için paylaşılan IP'lere güvenir (diğer birçok e-posta sağlayıcısı gibi). Paylaşılan bir IP ile, bireysel süitleri işgal eden düzinelerce veya yüzlerce kiracı ile tüm bir ofis binasına sahip olmak karşılaştırılabilir. Kendi özel ve güvenli ofisiniz var, ancak sokak adresi aynı.

Ne yazık ki, Spam polisleri ilk önce IP'nize bakar, bu nedenle aynı IP'deki başka bir hesap spam içerikli e-posta yapıyorsa, IP'yi bir kara listeye alabilir ve herkesin e-posta gönderme itibarına zarar verebilir.

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, Gsuite IP'lerini sürekli değiştirir, böylece sizin ipniz de zaman zaman değişecektir. Böylece bir süre için iyi bir tane, sonra kötü bir tane, sonra tekrar iyi bir tane ipniz olabilir.

* “İyi / kötü” burada görecelidir. Genel olarak Gsuite oldukça iyi ve tamamen çöpe atılan IP'ler vermeyecektir.

Bu kurulum, IP nedeniyle herhangi bir kara liste sorununun oluşma olasılığını artırır. Alan adının bir kara listede listelenmesi için, muhtemelen bazı spam veya uygun olmayan e-postalar gönderdiyseniz olur. Unutmayın ki sunucudaki siteleriniz veya aynı sunucudaki başka siteler veya bu siteler içerisindeki casus yazılımlar da bu işi yapmış olabilir.

Mesajın İçeriği

Mesajlarınız bilgisayarlar tarafından okunur. Test yazıp attığınız her mail hanenize eksi puan olarak işlenir. Mailinizin içeriğinde spam emaillere benzeyen iletiler var sa bu da sizin eksi puan almanızı sağlar. Tüm yukarıdakileri yaptıktan sonra siz veya bilgisayarınıza virüs varsa virüs şüpheli içerikli maille gönderiyorsanız spam klasörüne düşme ihtimalinizi arttırıyorsunuz demektir.

Spamsız günler dileriz. Soru ve yorumlarınızı bekliyoruz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst