Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler

ruzgar 

Yönetim
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
13 Ocak 2020
Mesajlar
168
Tepki puanı
5
Golden Thread
4
Puanları
18
Gaziantep Gezilecek Görülecek Yerler
Güney doğunu Anadolulu tarih kokan şehri Gaziantep birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Hititlere, Araplara, Selçuklulara, Osmanlılara ve en önemlisi Milli Mücadele döneminde ki kahramanlıkları tarih boyunca unutulmaz. Türkiye Cumhuriyeti kurutulduktan sonra bölgede ki halkın başarılarından dolayı buraya Gazi unvanı verildi ve GAZİANTEP olarak Türkiye nin değerli bir ili oldu. Gaziantep tatil için mükemmel bir yer 2-3 gün yeterli olur bu şehri gezmek için.

Türkiye nin her yerinde kolay ulaşım sağlayabilir. Hava alanı ile kara yolu ile ulaşım rahat sağlanır. Tarım, hayvancılık ve ticaretti gelişmiş olan şehir zengin bir kültüre sahiptir. Dünyaca ünlü yemekler ve tatlılar bu şehre aittir. Baklavası tescillenmiştir. Bölge eğitime oldukça önem vermiş, devlet üniversitesi ve vakıf üniversiteleri mevcuttur. Birçok filme konu olan Gaziantep birlikte bir tanıyalım:

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, doğal hayatı koruma alanı olan burası Türkiye nin en geniş hayvanat bahçesine sahip ve Avrupa ülkeleri arasına sıraya girmiş bir yerdir, alan olarak çok geniş bir alana yayılmıştır. Büyük Şehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi burada 250 tür ve 4000 hayvanı bulunmaktadır. Büyük yılan türleri, maymunlar, timsahlar, aslanlar, leoparlar, aslanlar, yırtıcı kuşlar, balık türleri, zürafalar, ceylanlar, böcek türleri daha sayamadığımız türler mevcuttur kendinizi ormanın en derinliklerinde hissedeceksiniz. Hayvanat bahçesi Gaziantep'te ilk ziyaret edeceğiniz yer olsun.

Gaziantep Müzeleri: benim gibi müzeler meraklıysanız ilk olarak ZEUGMA MOZAYİK MÜZESİ, bu müze dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alır Türkiye ve dünya için oldukça önemli bir yere sahiptir görülmesi gereken bir yerdir.
Gaziantep Arkeolojik Müzesi, 1944 yılın da açılmıştır içerisinde heykeller, mozaik panolar, steller sergilenmektedir.
Gaziantep Savaş Müzesi, 12 odalı tarihi bir binadır. Burada eserler savaş yıllarında halkın verdiği mücadele anlatıyor. Tarihi ve savaşın kalıntıları mutlaka görülmesi gereken bir müze bu müzeler dışında birçok müze vardır.

Gaziantep Hamamları: Antep in hamamları türküsü buradan yola çıkmış adeta Gaziantep te hamam kültürü oldukça gelişmiş tarihten günümüze kadar gelmiş.
Büyük Paşa Hamamı, 1577 Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış, tarihi değerini kaybetmemiş hizmet sunmaktadır.
Göymen Hamamı, bu hamam 1950 yılında restore edilmiş klasik Türk hamam örneğidir ve Gaziantep mermerlerin renkleri ile süslenmiştir. Hamam keyfiniz burada alıp tatilinize devam edebilirsiniz.

Gaziantem Camileri: Şeyh Fettullah Camisi, HZ Ebubekir soyundan gelen şeyh Fettullahtır. 1563 yılında inşa edilmiş, oldukça farklı bir mimari eserdir, askım kemerler kullanılmış dışı kadar içi oldukça güzeldir
Tahtani Camisi, ismi tahtadan yapıldığı için bu isimle bilir, çokgen yapılı bir camidir geometrik şekillidir ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir.
Gaziantep Anıt Mezar, Araban ilçesi bağlı Elif, Hisar, Hasanoğlu köylerinde bulunur. Anıt Mezarlar bu mezarlar M.S 2- 3 yüzyılları arasında ki tarihi rastlanır. Ticari ve askeri değeri yüksektir tarih adına önemlidirler. Turistlerin uğrak yerlerinden biridir
Emine Göğüş Mutfak Müzesi, bu bina 1905 yılında yapılmış, bilinen ilk mutfak müzesi olma özelliğine sahiptir müze 2007 yılında açılmış. Burada Gaziantep mutfağını gelecek nesillere tanıtmak ve unutulmasını önlemek istenmiştir.
Nizip Fevkani Kilisesi 11-12 yüzyılları arasında inşa edildiği tahmin edilmekte ve hale dimdik ayaktadır. Bizans eseridir, moloz taşlar kullanılmış inşasında, kilisenin içerisin de aziz tasvirleri bulunmaktadır. Restore edilmesi beklenmektedir
Sofdağı Yaylası, dinlenmek, eğlenmek temiz havayı solumak, piknik yapmak için mükemmel bir yer hafta sonları ziyaretçi akınına uğramaktadır. Burada 124 adet tür hayvan ve 267 bitki çeşidine sahiptir.

Mesire yerleri, Dilikbaba, Karbuzatan, burç ormanları, Burç Göleti, Nafak bu alanlar mesire alanlarıdır. Gezilecek yerler arasında yer alır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst