Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Fikirleri

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Fikirleri

Son yıllarda doğal kaynakların hızlı bir şekilde tükenmesi ve harcanan fazla enerji miktarı nedeniyle geri dönüşüm bir hayli önem kazanmaya başlamıştır. Çok sayıda ülke yeni geliştirmiş olduğu projeler sayesinde geri dönüşüme büyük oranda katkı sağlamaktadır. Bu yöntemlerle beraber doğal kaynakların kullanımı daha da azaltılmakta, enerjiye olan ihtiyaç da gitgide düşmektedir. Her açıdan önemli olan geri dönüşüm, kaynakların uzun süreli boyunca kullanılabilmesi konusunda fayda sağlar. Aynı zamanda ülke ekonomisine olan katkısı da fazladır. Hükümetlerin geliştirmiş olduğu projeler ve çıkartmış olduğu yönetmeliklerin yanı sıra, kişiler de geri dönüşüm fikirleri sayesinde birçok atığı tekrar kullanılabilir hale getirebilir. Böylece atık ve çöp miktarı daha da azalmış olacaktır.

Pet Şişeler ile Geri Dönüşüm Fikirleri

Pet şişeler günümüzde en çok kullanılan ürünler arasında yerini alırlar. Üretimleri plastikten yapılır ve sıvı şeylerin muhafazası konusunda gereklidir. Özellikle de içlerine su koyulduğu için kullanımı yeterince fazladır. Bu ürünleri kullandıktan sonra geri dönüşüm kutularına atarak tekrar kazanımlarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca geri dönüşüm fikirleri içerisinde de pet şişelerin büyük bir önemi vardır. Evlerde kullanılmak üzere bir takım basit işlemler yapılırsa, atık olmaktan çıkarlar.

Kullanmış olduğunuz pet şişeleri atmak yerine evinizde dekorasyon ürünleri yapımında kullanabilirsiniz. Yapıları çok sert olmadığı için kesilmeleri de oldukça kolaydır. Bu işlem sayesinde farklı şekiller alabilir ve ev içerisinde kullanıma uygun hale getirilebilirler. Günümüzde birçok kişi bu fikirleri hayata geçirmektedir. Genel olarak büyük çaplı pet şişelerden kova yapımında yararlanılabilir. Bunun dışında kalemlik, mumluk, cüzdan, süs eşyası ve benzeri ürünleri yapan kişilerin de sayısı bir hayli fazladır. Şişelerin üst kısımlarına yapılacak olan kaplamalar ile beraber bunu yapabilmek mümkün olur. Böylece atık miktarı da büyük oranda azalacaktır.

Eski Kumaştan Geri Dönüşüm Fikirleri

Şüphesiz ki insanların en çok kullanmış olduğu ürünlerden birisi de kıyafetlerdir. Belli bir kullanım ömrünü tamamladıktan sonra eskimeye başlarlar ve tekrar kullanılamaz hale gelebilirler. Bu durum sonucunda birçok kişi bu ürünleri atmayı tercih eder. Ancak geri dönüşüm fikirleri uygulanarak tekrar kullanılmaları daha doğru bir seçenek olacaktır.

Eskiyen kumaşların atılması durumunda, tekrar kumaş ihtiyacı ortaya çıkar ve bu ihtiyacın karşılanması için yeniden üretim yapılması gerekir. Ancak eskimiş kumaşlarınızla tekrar kıyafetler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde kullanılmak üzere gerçekleştirebilecek olduğunuz bir takım seçenekler de mevcuttur. Yeniden kumaş ya da kıyafet almak yerine daha doğru bir karardır. Böylece kumaşa olan ihtiyaç azalır ve tekrardan üretim yapılması gerekmez.

Ahşap Kasalardan Geri Dönüşüm Fikirleri

Özellikle taşımacılık sırasında içine çeşitli ürünlerin konulabilmesi ve daha rahat taşınması için ahşap kasalara büyük bir ihtiyaç vardır. Geri dönüşüm fikirleri içerisinde de büyük bir yeri bulunur. Bu kasalar ağaçlar kullanılarak üretildiği için geri dönüşüme uğraması daha büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede ağaç kesimleri azalır ve çevre her açıdan korunmuş olur.

Ahşap kasalar şekilleri itibariyle de dekorasyona uygun olan ürünlerdir. Aynı zamanda sağlam olmaları nedeniyle uzun süre boyunca kullanılmaları da mümkün olmaktadır. Bu kasaları kullanarak eviniz için sehpa, küçük masalar ve raflar yapabilirsiniz. Eğer elinizde çok sayıda kasa bulunuyorsa, evinizin köşe kısımlarına koltuk yapma olanağınız da vardır. Günümüzde bu uygulamaları yapan çok sayıda kişi bulunmaktadır.

Geri dönüşüm fikirleri daha birçok ürün ve madde için uygulanabilir. Bunları atmak yerine çeşitli yöntemler ile tekrar kullanmanız, size ve doğaya büyük bir katkı sağlayacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst