Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Firmaları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Firmaları

Günlük hayatta kullanılan gazete, şişe, cam, dergi, karton, elektronik makine, tencere kısacası her türlü malzeme belli bir kullanımdan sonra çöpe atılır. Aslında bu malzemelerin tamamı çöp değildir ve çeşitli yöntemler ile malzemelerin büyük bir kısmı geri dönüşüm ile hammadde kaynağı olarak kullanılabilir. Bu görev üstlenen Geri dönüşüm firmaları bulunmaktadır. Bu firmalar geri dönüşüm noktalarında toplanan atıkları toplayarak çeşitli kimyasal ve fiziksel yöntemler ile ayrıştırır ve tekrar kullanılabilir hale getirirler.

Geri Dönüşüm Firmalarının Görevi

Geri dönüşüm firmalarının görevi geri dönüştürülebilir olan artıkları tekrar kullanılabilir hammadde haline getirmektir. Bunun içinde çeşitli geri dönüşüm makineleri kullanılır. Ayrıca Geri dönüşüm firmaları atıkları yabancı maddelerden ayrıştırarak sınıflandırdıktan sonra bu maddeleri paketleyerek ve çeşitli işlemlerden geçirerek hazır hammadde haline getirebilmektedir.

Geri dönüşüm firmaları atıkları sınıflarına göre ayrıştırırken özel geri dönüşüm makineleri kullanmaktadırlar. Bu makineler toplu halde gelen atıkları kâğıt, metal, alüminyum, plastik ve şişe sınıflarına göre ayırır. Daha sonrasında firmalarda görevli olan işçiler ayrıştırılmış olan maddeleri kimyasal ve fiziksel yöntemlerden geçirerek doğal hammadde konumuna getirirler. Bu hammaddelerde daha sonrasında ihtiyaç duyulan fabrikalara gönderilir.

Hangi İllerde Geri Dönüşüm Firmaları Bulunuyor?

Eskiden sadece sanayisi gelişmiş olan illerde Geri dönüşüm firmaları bulunurken günümüzde ise artık her ilde geri dönüşüm firması bulunmaktadır. Ayrıca birçok belediyede geri dönüşüm firmalarının yaptığı görevleri yapan tesislere sahiptir. Sokaklara ve apartman önlerine yerleştirilmiş olan geri dönüşüm kutularına atılan atıklar görevliler tarafından toplanır ve bu atıklar geri dönüşüm fabrikalarına getirilerek işlenir. Tüm işlemler sayesinde atıklar ekonomiye geri kazandırılmış olunur.

Geri Dönüşüm Firmalarının Avantajları

Geri dönüşüm firmaları
birçok firmaya göre ülkeye ve çevreye büyük katkılar sağlar. Atıkların belirli bir zamanla yığılmaya başlaması hem depoların dolmasına hem de çevre kirliliğinin artmasına neden olur. Ancak geri dönüşüm firmaları bu atıkların büyük bir kısmını hammaddeye çevirdiği için çevre kirliliği azalmış ve depolar boşaltılmış oluyor. Ayrıca geri dönüşüm firmaları gerekli olan hammaddeleri tekrar sağladığı için doğal kaynakların kullanımı azalır. Bu da daha temiz bir çevrenin olmasını sağlamaktadır. Özellikle geri kazandırılmış olan atık kâğıtlar sayesinde ağaçların kesimi azaltılır. Bu da daha temiz bir çevreye sahip olmamızı sağlamaktadır.

Geri dönüşüm firmalarının avantajları sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Birçok firma üretim için ihtiyacı olan hammaddeyi yurtdışından ithal etmektedir. İthal edilen her ürün ülke ekonomisinden eksilen para anlamına gelir. Geri dönüşüm firmaları ihtiyaç duyulan hammaddeleri sağladığı için üretim yapan firmalar ihtiyaç duyulan hammaddeleri ithal etmektense geri dönüşüm firmalarından temin ederler. Bu hem ülke ekonomisine katkı sağlar hem de firmaların masraflarını azaltır. Bu nedenle gelişmiş ve gelişmekte olan her ülke geri dönüşüme ve geri dönüşüm firmalarına önem verir.

Atıkları Geri Dönüşüm Firmalarına Nasıl Ulaştırırsınız?

Kullandığınız ürünlerin geri dönüştürülebilir özelliği varsa bu malzemeleri geri dönüşüm firmalarına ulaştırmak için atıklarınızı çöplere değil de geri dönüşüm noktalarına atmanız yeterli olacaktır. Geri dönüşüm çöplerini ise her sokakta ve her apartman önünde bulmanız mümkün. Firma görevlileri günlük olarak geri dönüşüm noktalarına bırakılan ve geri dönüşüm özelliği bulunan malzemeleri toplar ve geri dönüşüm merkezlerine götürürler. Bu sayede sizin atık olarak gördüğünüz çöpler günün birinde farklı bir ürünün yapımı için kullanılmış olur.

Kısacası Geri dönüşüm firmaları artık gelişmekte olan her ülkede hizmet sunmaktadır. Atık olarak görülen birçok malzeme geri dönüşüm firmaları tarafından toplanarak ekonomiye geri kazandırılır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst