Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Hakkında Bilgi

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Hakkında Bilgi

Geri dönüşüm hakkında bilgi
almak istiyorsanız yazımızın devamında geri dönüşümün ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu öğrenebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse geri dönüşüm, kullanılmış ve atık olarak nitelendirilen plastik, kâğıt, cam, demir, alüminyum, çelik gibi malzemelerin çeşitli kimyasal ve fiziksel yollardan geçtikten sonra tekrar kullanılabilir hammadde haline gelmesine geri dönüşüm denilmektedir. Geri dönüşümü bu kadar önemli yapan ise giderek azalan doğal kaynaklar ve geri dönüşüm ile ülke ekonomisine büyük katkıların sağlanmasıdır. Bu nedenle gelişmiş her ülke geri dönüşüme önem verir.

Geri dönüşüm hakkında bilgi veren birçok sivil toplum örgütleri ve kuruluşları bulunuyor. Çünkü doğanın bize sunmuş olduğu hammadde kaynaklarının sayısı sınırlıdır ve bu kaynakları sürekli olarak kullanacak olursak belirli bir süre sonra kaynakların bitmesine neden olabiliriz. Giderek azalan kaynaklar ve artan hammadde fiyatları sonrasında çözüm olarak geliştirilmiş olan geri dönüşüm sayesinde üretim esnasında artan maddeler ve üretilen eşyaların artık olarak çöplere atılması sonrasında bu eşyalardaki malzemeler ayrıştırılır ve çeşitli işlemlerden geçerek kullanılabilir hammadde haline getirilir. Örneğin, kâğıt üretimi için ağaçlara ihtiyaç vardır. Sürekli ağaç kesmek belirli bir süre sonra dünyadaki ağaçların tamamen tükenmesine ve dünyanın sonunun gelmesine neden olabilir. Bunun önüne geçmek içinse kullanılmış olan kâğıtlar toplanır ve bu kâğıtlar çeşitli fiziksel ve kimyasal yollardan geçtikten sonra kâğıt hamuruna dönüştürülür. Daha sonrasında da bunlar işlenerek kullandığımız kâğıt haline getirilmektedir. Bu sayede her yıl milyonlarca ağaç kesiminin önüne geçilmiş olunuyor.

Kısacası geri dönüşüm günümüzde en önemli konulardan bir tanesidir ve her ülkenin ekonomisine büyük katkılar sağlar. Bu nedenle hemen hemen her ülke geri dönüşüm fabrikaları kurarak artık malzemeleri topluma geri kazandırır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst