Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Kutuları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Kutuları

Geri dönüşümün giderek daha da önemli bir hale gelmesi ile beraber artık geri dönüştürülebilir atıkları toplamak için Geri dönüşüm kutuları yapılmaya başlandı. Bu kutular başta toplu kullanım alanları olmak üzere şehrin birçok farklı noktasına yerleştirilmektedir. Bu sayede geri dönüştürülebilir özelliği olan malzemeler toplanarak geri dönüşüm noktalarına götürülür.

Geri dönüşüm kutuları farklı bölmelerden meydana gelip her bir bölme kendi cinsindeki geri dönüşüm malzemelerini içerir. Geri dönüşüm kutuları üzerinden ayrıca hangi cins atığın hangi bölmeye atılacağını gösteren resimler ve işaretler bulunmaktadır. Bu sayede cam, plastik ve kâğıt gibi malzemeler farklı haznelere atılarak bu atıkların geri dönüşüm noktalarında ayrıştırılması sağlanır.

Geri dönüşüm kutuları sadece sokaklarda bulunan kutular ile sınırlı kalmıyor. Bunun yanı sıra özel plastik kutulardan üretilmiş olan ve genelde evsel atıkların bulunduğu geri dönüşüm kutuları da bulunur. Bu geri dönüşüm kutuları resmi kurum ve kuruluşlarda, hastanelerde, fabrikalarda, her apartmanın önünde, alışveriş merkezlerinde vb. gibi tüm yerlerde bulunur. Bu kutulara normal çöpler atılmaz. Sadece geri dönüşüm özelliği bulunan çöpler atılmaktadır. Metal, cam, şişe, plastik, kâğıt, karton, teneke gibi atıkların bu kutulara atılmasından sonra belediye tarafından görevli olan geri dönüşüm araçları bu çöpleri ayrı ayrı toplar ve geri dönüşüm noktalarına götürerek diğer atıklardan ayrıştırır. Daha sonrasında her bir malzeme türüne ve cinsine göre sınıflandırıldıktan sonra geri dönüşüme tabi tutulur. Geri dönüşüm işlemlerinden sonra elde edilen malzemelerde kullanılmak üzere gerekli yerlere ulaştırılmaktadır.

Kısacası Geri dönüşüm kutuları geri dönüşüm özelliği bulunun atıkları bir noktada toplamak için vardır. Bu kutular sayesinde geri dönüşüm özelliği olan atıklar bir noktada toplanarak daha hızlı bir şekilde geri dönüşüm ile ülke ekonomisine kazandırılmaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst