Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Makinaları

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Makinaları

Her yıl birbirinden ayrıştırılacak ve yeni bir şeye dönüştürülecek daha fazla atık toplanır. Bunu mümkün kılan ve atıkları birbirinden ayrıştıracak olan şey ise Geri dönüşüm makinaları ve bu makineleri kontrol eden çalışanlardır. Kâğıt, cam, karton, metal, plastik ve daha aklınıza gelebilecek onlarca artık bu makinalara girerek kullanılabilir bir hammadde olarak çıkarlar. Bu kadar önemli bir görevi yerine getiren Geri dönüşüm makinaları nasıl çalışıyor şimdi ona bakalım.

Geri Dönüşüm Makinaları Nasıl Çalışır?

İlk adımda toplanan atık malzemeler gelir ve depolara boşaltılır. Daha sonrasında bir taşıcıyı gelir ve atık malzemeleri toplayarak geri dönüşüm makinesinin taşıyıcı bandına yükler. Toplayıcılarla gelen ve taşıyıcı bantlara yüklenen artıkların hepsi aynı cins değildir. Bu nedene atıkların geri dönüşüm makinalarına girebilmesi için önce bunların ayırılması gerekiyor. Bu aşama ise işçiler tarafından elle yapılır.

Ayrıştırma görevi sadece çalışanlara bırakılmaz. Uygun olmayan malzemeler işçiler tarafından ayırıldıktan sonra Geri dönüşüm makinaları ayrıştırıcı kolları ile iyi olmayan malzemeleri ayırır ve geriye kalan kaliteli malzeme ayrı ayrı gruplandırılır. Bir kâğıt ayrıştırıcısını göz önüne alırsak bu tür bir geri dönüşüm makinesinde üç farklı kol bulunur. Kollardan bir tanesi kartonları, diğer gazeteleri ve sonuncusu ise dergileri birbirinden ayırır. Ve son olarak da kâğıt parçaları arasında sıkışmış ve ayrışmamış olan metal parçalarını ayrıştırmak içinde bir mıknatıs bulunur. Bu mıknatıs tüm metalleri kendisine doğru çeker ve geriye sadece kâğıt parçaları kalır.

İlk aşama: İlk aşamada nispeten hafif olan kartonların ayrıştırılması yapılır. Kartonlar diğer atık maddelerden ayırıldıktan sonra makine tarafından toplayıcılara gönderilir ve buradan da ambalaj haline gelecekleri fabrikalara gönderilir.

İkinci aşama: İkinci aşamada gazeteler toplanır. Cam, metal ve plastik gibi malzemeler ise makine kolları üzerindeki yollarına devam ederler. Gazeteler ayırıldıktan sonra bir pres makinesi tarafından sıkıştırılır ve gazete, kâğıt, tuvalet kâğıdı olacağı fabrikalara gönderilir. Dergi gibi daha ağır olanlar ise farklı bir bölüme düşer. Çünkü bunlar gazetelerden daha farklı liflerden yapılmıştır. Bu nedenle ayrı olarak işleme alınırlar. Bu da makinanın son panelinde gerçekleştirilir. bu tarz dergi kağıtlarından ise tebrik kartları, oyun kartları gibi çeşitli eşyalar yapılmaktadır.

Üçüncü aşama: Bu aşamada devreye mıknatıslar girer ve kalan malzemeleri demir olan ve olmayan diye iki farklı gruba ayırır. Mıknatıslar çelik gibi metalleri kendisine çeker. Alüminyum, bakır, teneke gibi metaller ise taşıyıcılar üzerindeki yoluna devam eder.

Dördüncü aşama: Bu aşamada çok değerli olan alüminyumu ayırmak esastır. Bir alüminyumu yapmak için harcanan enerji 20 teneke hazırlamak için gereken enerjiyle aynıdır. Bu nedenle bir kutu alüminyum pas geçilecek olunursa yarım litre benzin çöpe atılmış anlamına gelir. Bu nedenle alüminyumu ayırmak için Eddy akımı denilen bir akım kullanılır. Bant üzerinde ilerleyen alüminyumlara ve bandın sonundaki metale bu akım yüklenir. Alüminyum parçalar bandın sonuna geldiğinde aynı iki akım birbirini iter ve alüminyum malzemeler farklı bir noktaya yönlendirilmiş olur. Daha sonrasında alüminyumlar bir demet haline getirilir ve tekrar eritilerek kullanılabilecekleri fabrikalara gönderilirler.

Beşinci aşama: Bu aşamada bant üzerinde yer alan plastik ve cam işçiler tarafından elle ayrıştırılır.

Geri dönüşüm makinaları tüm bu süreci tamamladıktan sonra başlangıçtaki malzemenin %95 gibi büyük bir kısmını geri dönüşüm olarak geri kazandırmayı garanti eder.

Kısacası Geri dönüşüm makinaları atıkları sınıflarına göre ayrıştırmak için kullanılmaktadırlar ve bu şekilde çalışırlar. Bu sayede atıkların birçoğu geri dönüşüm için toplanmış olur.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst