Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Dünyada bulunan doğal kaynakların bir gün tükeneceği hiç kuşkusuz reddedilemez bir gerçek. Gelişmiş ülkeler bunun önüne geçme ve doğal kaynakları daha verimli kullanmak için artık geri dönüşüme önem vermeye ve atık maddeleri tekrar tekrar kullanmaya başladılar. Peki, Geri dönüşüm nasıl yapılır ve önemi nedir?

Geri dönüşüm nasıl yapılır denildiği zaman akla birçok farklı soru gelir. Geri dönüşümün yapılabilmesi için artık maddelerin söz konusu olması gerekiyor. Gelişmiş ülkeler gerek ithalatı azaltarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak gerekse de doğal kaynakları tüketmemek için geri dönüşüme önem veriyorlar. Bu da hiç kuşkusuz doğal çevreyi korumaktadır.

Geri dönüşümün yapılabilmesi için geri dönüşüme uygun olan malzemelerin toplanması gerekiyor. Bu malzemelerden birkaçı; Demir, Çelik, Alüminyum, Plastik, Cam, Kâğıt vb. gibi malzemelerdir. Tüm bu malzemeler üretim fabrikalarında fazla kalan malzemeler ya da kullanıldıktan sonra atılan artıklar olabilir. Ne için kullanılmış olursa olsun bu malzemelerin geri dönüşüm ile kazandırılması mümkün. Peki, bu Geri dönüşüm nasıl yapılır?

Bir malzemenin geri dönüştürülebilmesi için fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal yöntemlerin uygulandığı fabrikalar ve tesisler kurulur. Toplanan atıklar bu tesislere gelerek çeşitli işlemlerden geçmektedir. Bu işlemler ise şu şekildedir:

  • Kaynaklarına göre ayırma
  • Değerlendirilebilir atıkların ayrı olarak toplanması
  • Sınıflama
  • Değerlendirme
  • Ülke ekonomisine kazandırma
Bu maddelere göre Geri dönüşüm nasıl yapılır derseniz bunları madde madde inceleyelim.

1.Kaynaklarına Göre Ayırma

Kaynaklarına göre ayırma işleminde değerlendirilebilir özelliği olan tüm kaynaklar belirlenir. Daha sonrasında bu kaynaklar içerisinde bulunduğu çöplerden fiziksel ve kimyasal yollarla ayırılarak bir sonraki aşamada kullanılmak üzere hazır hale getirilir.

2.Değerlendirilebilir Atıkların Ayrı Olarak Toplanması

İlk işlemden sonra çöplerinden ayırılmış olan atıklar daha sonra geri dönüştürülebilir olup olmadığına göre tekrar ayrıştırılırlar. Kimi malzemeler çok fazla geri dönüştürüldüğünde kullanılamaz ya da işlevini yitirmiş olabilir. Bunun için bu tür geri dönüşüm özelliği olmayan malzemeler ayrıştırılır ve çöp olarak ayırılır. Bu aşamadan sonra ise malzemelerin sınıflandırılması vardır.

3.Sınıflandırma

Geri dönüşüm ile geri kazandırılmış olan malzemeler karışık ir vaziyette çöplerden ayrıştırılır. Bu nedenle bu malzemelerin ayrıyeten türlerine göre yani cam, plastik, metal, kâğıt gibi türlerine ayrılması gerekiyor. Bu sınıflandırma işlemi geri dönüşümün üçüncü safhasında ya da sınıflandırmada gerçekleştirilir.

4.Değerlendirme

Geri dönüşün nasıl yapılır
diye merak ediyorsanız işte geri dönüşümün asıl yapıldığı safha bu aşamadır. Bu aşamaya kadar çöplerinden ayrıştırılmış ve sınıflandırılmış olan malzemeler bu aşamada geri dönüşüme girer. Malzemenin türüne göre çeşitli fiziksel ve kimyasal yollardan sonra malzemeler tekrar kullanılmak üzere hazır hale getirilmiştir. Ayrıca kimi malzemeleri geri dönüştürebilmek içinse biyokimyasal yöntemler kullanılmaktadır.

5.Ülke Ekonomisine Kazandırma

Geri dönüştürülmüş olan malzemeler artık tekrar kullanım için hazır hale gelmiş demektir. Son aşamada ise bu malzemeler tekrar kullanılmak üzere fabrikalara gönderilir. Fabrikalardaki çeşitli işlemlerden sonra atık olan malzemeler günlük hayatta kullanmış olduğumuz malzemelere dönüşür.

Geri dönüşüm günümüzde son derece önemli bir konu olduğu için artık firmalar hem geri dönüşüm yaparak doğal kaynakları korumak hem de ekonomik anlamdan kâr elde etmek için kurdukları fabrikaların içerisine aynı zamanda geri dönüşüm tesisleri de kuruyorlar. Bu tesisler sayesinde fabrikada malzemeler üretimi sırasında arta kalan malzemeler tekrar kullanılmak üzere geri dönüşüm merkezlerine gelir ve burada işlendikten sonra fabrikaların üretim tesislerine yönlendirilir. Bu sayede fazlalık malzemeler defalarca işlenerek tekrar tekrar kullanılmış olur. Bu da doğal kaynakların korunmasına yardımcı olmaktadır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst