Neler Yeni

Hoş geldiniz Rüzgar

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?

Soru Sor

Sorular Sorun ve Topluluğumuzdan Yanıtlar Alın

Cevapla

Soruları Yanıtlayın ve Konunuzda Uzman Olun

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

Tips
Tips

Geri Dönüşüm Nedir Kısaca

secretgate 

Yetkili
Yönetici
T.C Onaylı
Katılım
21 Ocak 2020
Mesajlar
395
Tepki puanı
4
Golden Thread
2
Puanları
18
Geri Dönüşüm Nedir Kısaca

Geri dönüşüm nedir kısaca
merak ediyorsanız geri dönüşüm atık maddelerin tekrar kullanıma kazandırılmasıdır. Geri dönüşüm sayesinde atık olan onlarca madde tekrar kullanılmak üzere gerekli üretim yerlerine gönderilir.

Son yıllarda giderek önemli bir hale gelen geri dönüşüm sayesinde hammadde kullanımı azaltılmış durumda. Özellikle son yıllarda miktarı azalan hammaddeler ve artan fiyatlardan dolayı birçok firma hammadde teminlerini geri dönüştürülmüş malzemelerden sağlamaktadır.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşüm süreci toplanmış olan atıkların geri dönüşüm merkezlerine ulaştırılması ile başlar. Geri dönüşüm malzemeleri toplandıktan sonra bir toplayıcı bu malzemelerin tamamını yavaş yavaş geri dönüşüm makinalarının bantlarına bırakır. Daha sonrasında geri dönüşüm makinaları bu atıkları türlerine göre ayrıştırır. Kâğıt, alüminyum, metal gibi atıklar makine tarafından ayrıştırılabilirken plastik ve cam makine tarafından ayrıştırılmaz. Bu makinelerin ayrıştırılması insan eli ile yapılmaktadır. Tüm ayrıştırma işlemleri yapıldıktan sonra her bir malzeme paketlenerek kullanılacağı fabrikalara gönderilir.

Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ile beraber artık doğal hammadde kaynakları da yavaş yavaş tükenmeye başladı. Yeni arayışlar içerisine giren insanoğlu en son olarak geri dönüşümü buldu. Bu sayede azalan doğal hammadde kaynakları daha az kullanılmakta ve daha çok kullanılmış olan malzemelerin geri dönüşümü ile tekrar kullanılması tercih edilmektedir. Bu sayede doğal hammadde kaynaklarının korunmasını sağlamıyor aynı zamanda ekonomik açıdan da ülkelere büyük katkıda bulunuyor. Ayıca çevredeki çöpler azaldığından ve çevreye daha az zarar verildiğinden hava kirliliklerinin de önüne geçilir.

Geri dönüşüm nedir kısaca merak ediyorsanız artık sizde geri dönüşümün ne olduğunu ve nasıl yapıldığını biliyorsunuz. Sizde kullanmış olduğunuz atıkları atarken sokaklara yerleştirilmiş olan geri dönüşüm noktalarına uygun olarak çöplerinizi atmalısınız. Bu sayede sizin de doğaya katkınız olacaktır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape5
shape6
Üst